Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Grupa Wyszehradzka o żegludze śródlądowej

infoship
30.01.2017 07:56
0 Komentarzy

We wtorek, 31 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanieprzedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie będące elementemPrezydencji RP w grupie V4 jest organizowane z inicjatywy Marka Gróbarczyka, ministragospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Tematem rozmów będą doświadczenia iperspektywy rozwoju żeglugi śródlądowej w państwach V4. Zagadnienieprzywrócenia żeglowności w tych krajach jest jednym z priorytetów PrezydencjiRP.

W spotkaniu wezmą udział m.in. Dan Ťok – minister transportuRepubliki Czeskiej, Arpád Érsek – minister transportu i budownictwa RepublikiSłowacji, László Mosóczi – wiceminister rozwoju narodowego Węgier. Będąprzedstawiciele Komisji Europejskiej, administracji rządowej oraz niezależnimiędzynarodowi eksperci zajmujący się tematyką żeglugową.

Eksperci i ministrowie będą dyskutować m.in. o: znaczeniużeglugi śródlądowej w korytarzach sieci TEN-T (transeuropejskie siecitransportowe), perspektywach włączenia polskich śródlądowych dróg wodnych dokorytarzy sieci TEN-T, rozwoju transportu intermodalnego, roli transportuwodnego śródlądowego w rozwoju korytarzy transportowych. W kontekścieprzyszłych inwestycji w infrastrukturę polskich dróg wodnych będą też rozmawiaćo modelach finansowania inwestycji rzecznych i o kwestiach środowiskowych.Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także holenderskie doświadczenia wrealizacji projektów rozwijających transport wodny śródlądowy.

W ramach spotkania pomiędzy Polską, Słowacją a Czechamipodpisane zostanie porozumienie o intensyfikacji współpracy w zakresieprzywrócenia pełnej żeglowności na rzekach Odra, Łaba i Dunaj. Jednym zinstrumentów do tego prowadzących będą wspólne działania w instytucjach UniiEuropejskiej, w tym zmierzające do rewizji TEN-T i wpisania dróg wodnych dosieci.

Inicjatywy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i ŻeglugiŚródlądowej w ramach V4 wpisują się w realizację strategii związanej z rozwojemcałego sektora żeglugi śródlądowej, a w szczególności w obszarze rozwojuśródlądowych dróg wodnych. Cele i kierunki działań resortu odzwierciedlonezostały w przyjętych w 2016 r. przez Radę Ministrów „Założeniach do planówrozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą doroku 2030”.

Na terytorium Polski, znajdują się odcinki trzech głównychszlaków wodnych, tj.:

1. Droga wodna E30 – przebiegająca Odrzańską Drogą Wodną,łączącą Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie;

2. Droga wodna E40 – łącząca Morze Bałtyckie od Gdańska zMorzem Czarnym w Odessie;

3. Droga Wodna E70 – łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym istanowiąca część europejskiego szlaku komunikacyjnego wschód-zachód łączącegoKłajpedę z Rotterdamem.

Dzięki przyszłym inwestycjom infrastrukturalnym polskiedrogi wodne będą mogły stać się docelowo elementami transeuropejskiej siecitransportowej TEN-T. Przed kilkoma dniami prezydent RP Andrzej Duda podpisałustawę o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowychdróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Konwencja AGN zobowiązujePolskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasyżeglowności.

Przewiduje się, że rozwojowi infrastruktury będzietowarzyszył coraz większy popyt na usługi transportowe w sektorze transportuśródlądowego oraz na środki transportowe, a także rozwój turystyki i rekreacji,które będą źródłem dochodów budżetu państwa i budżetów samorządów. Głównymbeneficjentem rozwoju transportu śródlądowego staną się najważniejsze portymorskie, dla których będzie on ważną gałęzią transportu zapewniającą efektywnepołączenie z zapleczem. Żeglugowe wykorzystanie rzek sprzyjać będzie takżeosiągnięciu celów środowiskowych wyznaczanych zgodnie z przepisami UniiEuropejskiej. Transport śródlądowy (obok transportu morskiego) jest najbardziejprzyjazną środowisku gałęzią transportu, która przyczyni się do obniżeniakosztów zewnętrznych transportu ogółem.

Komentarze