Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdyńska specjalność: Arktyczne wycieczkowce

infoship
22.10.2020 19:00
0 Komentarzy

Kolejna zaprojektowana do polarnych warunków jednostka wychodzi z gdyńskiej stoczni CRIST. „National Geographic Resolution” to wielofunkcyjny, arktyczny wycieczkowiec ekspedycyjny z innowacyjnym kadłubem X-BOW.

Statek przed weekendem wypłynął z Gdyni do Norwegii, gdzie wykonane zostaną prace wykończeniowe.

National Geographic Resolution

NB 316 „National Geographic Resolution” to kolejny wyjątkowy statek, który powstał w Gdyni. W ubiegłym roku ze stoczni CRIST wypłynęła bliźniaczka jednostka – NB 312 „National Geographic Endurance”.

W obu przypadkach mowa o jednostkach przygotowanych do polarnych ekspedycji. „National Geographic Resolution” to jeden z najbardziej innowacyjnych statków na świecie. Jednostka mierzy blisko 125 metrów długości i 20 metrów szerokości. Na luksusowym pokładzie przebywać będzie mogło przeszło 100 pasażerów.

W gdyńskiej stoczni CRIST powstał kadłub statku. W konstrukcji zastosowano technologię z linii X-BOW, które dotychczas używana była jedynie w jednostkach przeznaczonych dla branży offshore.

To rozwiązanie zmniejszy uderzanie fal o kadłub. Ma się to przełożyć na zwiększenie komfortu podróżowania – obniży się poziom hałasu oraz wibracji. Kształt i zamknięty charakter X-BOW ma również zminimalizować ryzyko rozprysku fal, co z kolei zminimalizuje powstawanie śliskich lub oblodzonych pokładów.

Jednostka ekspedycyjna

Poza komfortem pasażerów zadbano również o łatwość poruszania się statku w trudnych warunkach atmosferycznych i morskich. NB 316 „National Geographic Resolution” będzie w stanie poruszać się szybciej i sprawniej, co przełoży się na czas pokonywania poszczególnych odcinków w polarnych rejonach globu.

Zastosowanie w konstrukcji innowacyjnego kadłuba X-BOW ma również mniejszy wpływ na środowisko, co w dzisiejszych czasach również jest niezwykle istotne.

– NB 316, to kolejna – po NB 312 – jednostka ekspedycyjna, która powstaje w naszej stoczni. Zwiększamy tym samym nasz udział w ciągle rozwijającym się rynku jednostek pasażerskich – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager w CRIST S.A.

W piątek, 16 października, zbudowana i w części wyposażona jednostka NB 316 „National Geographic Resolution” wypłynęła z Gdyni. Statek udał się w kierunku norweskiej stoczni Ulstein, gdzie zrealizowane zostaną ostatnie prace wykończeniowe. Finalnym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions. „National Geographic Resolution” rozpocznie swoją pracę w 2021 roku.

Stocznia CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie trzydziestoletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2023 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.

Komentarze