Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ever Given uwolniony. Kanał Sueski odblokowany

infoship
29.03.2021 12:16
0 Komentarzy

Kontenerowiec Ever Given, który 23 marca osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, został z niej w poniedziałek rano prawie całkowicie ściągnięty; w statku uruchomiono silniki – poinformowały agencję Reutera źródła zaznajomione ze sprawą, wyrażając nadzieję na rychłe otwarcie Kanału.

Kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował Kanał Sueski, został sprowadzony z powrotem na tor wodny i obecnie płynie na północ. Żegluga w kanale zostanie wkrótce przywrócona – poinformował w poniedziałek w oświadczeniu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA).

Jak pisze agencja Reutera, całkowite uwolnienie kontenerowca z mielizny potwierdzają też naoczni świadkowie, a także lokalne media.(PAP)

Kurs na Jezioro Gorzkie

Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) generał Osama Rabei potwierdził, że statek został ściągnięty z mielizny po udanej reakcji na manewry „ciągnij i pchaj”.

Kiedy w poniedziałek o godz. 11.30 czasu lokalnego nadejdzie przypływ, ratownicy wznowią próby wyciągnięcia statku na środek drogi wodnej i skierowania go w stronę Wielkiego Jeziora Gorzkiego, szerokiego odcinka wody w połowie między północnym a południowym końcem Kanału, gdzie zostanie on poddany badaniom technicznym – wyjaśnił prezes SCA.

6 dni

23 marca pływający pod panamską banderą Ever Given obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego, ok. 6 km od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Zamknięcie tej kluczowej drogi morskiej już wpłynęło na ceny ropy i transportu morskiego na świecie, a ewentualne dalsze przedłużenie blokady grozi poważnymi konsekwencjami dla światowego handlu i łańcuchów dostaw. Przez Kanał przepływa około 10 proc. światowego handlu, szlak jest szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą. Na przejście przez Kanał oczekiwało co najmniej 369 statków, w tym kilkadziesiąt kontenerowców i tankowców. (PAP)

Komentarze