Zmodernizowane „elektriczki” wróciły na szlaki w Tatrach Wysokich
Już w tym roku 15 zmodernizowanych pojazdów serii 425.95 pomoże w obsłudze ruchu turystycznego w Tatrach Wysokich.
Pierwsze dwa zostały zaprezentowane stacji Poprad-Tatry.
Po modernizacji
Pierwsze zmodernizowane jednostki Kriváň i Končistá zostału uruchomione na liniach Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej (TEŽ) Poprad-Tatry – Stary Smokowiec – Štrbské Pleso i Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica w miniony weekend.
„Cieszę się, że udało nam się zmodernizować te 23-letnie pojazdy do wysokiego standardu. Wysokie Tatry są jednym z najczęściej odwiedzanych słowackich regionów, dlatego wspólnie z firmą ŽOS Vrútky ciężko pracujemy, aby jak najszybciej przywrócić i uruchomić wszystkie składy” – powiedział Ján Lukáč, wiceprezes zarządu i dyrektor działu operacyjnego ZSSK.
Modernizacja produkowanych od 2000 roku pojazdów elektrycznych 425.95 zwiększa bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Zmieniono oryginalny system sterowania (mózg pociągu) i całą część trakcyjną (serce pociągu) pojazdów. W każdym wagonie pasażerom wygodniej będzie podróżować dzięki klimatyzacji, nowym fotelom, łączu wi-fi czy gniazdkom USB i 230 V. W składach zmodernizowano także system informacyjny, pojawiły się wyświetlacze LCD i liczniki pasażerów, nowe oznaczniki biletów, okładziny ścienne i półki bagażowe.
„Z technicznego punktu widzenia jest to zakrojony na szeroką skalę projekt modernizacji nie tylko wnętrza pojazdów, ale także parametrów trakcyjnych, których pojazdy nie posiadały przed modernizacją. Cieszymy się, że jako lokalna spółka kolejowa możemy realizować to przedsięwzięcie wspólnie z naszymi podwykonawcami. Stadler jest naszym największym podwykonawcą w tym projekcie, kontynuując tym samym produkcję tych pojazdów ponad 20 lat temu. Pomimo problemów, które dotknęły nas wszystkich w ostatnim czasie, pierwsze sztuki po remoncie są zatwierdzone i przekazaliśmy je w tym tygodniu. Chciałbym podziękować wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w ten projekt za pozytywne nastawienie i życzyć pojazdom wielu przebiegów bez awarii i wypadków. Głęboko wierzę, że pomyślnie zakończymy ten projekt do końca tego roku” – powiedział Michal Vereš , dyrektor generalny ŽOS Vrútky.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Głównym celem projektu jest zwiększenie komfortu przewozów pasażerskich w rejonie Tatr Wysokich, zwiększenie żywotności technicznej pojazdów, uzupełnienie brakujących elementów technicznych i technologicznych w pojazdach odzwierciedlających aktualne potrzeby, a także zwiększenie możliwości eksploatacji pojazdów i ich konserwacja. Ponadto, dzięki zmodernizowanym pojazdom, poprawi się dbałość o środowisko, warunki pracy personelu obsługującego je oraz bezpieczeństwo eksploatacji tych pojazdów, a także skróci się czas potrzebny na wykonanie obsługi technicznej pojazdów (dostępność części zamiennych).
Modernizacja pociągów to jeden z głównych punktów aktualnej strategii ZSSK, której celem jest zapewnienie stałego doskonalenia usług publicznego transportu pasażerskiego, a tym samym wzrost zainteresowania pasażerów transportem kolejowym. Ponieważ ZSSK jest jedynym przewoźnikiem na TEŽ świadczącym kolejowe przewozy pasażerskie w interesie publicznym, obowiązkiem, ale i misją przewoźnika jest utrzymanie taboru w dobrym stanie jakościowym – czyli zapewnienie bezpieczeństwa przewozów kolejowych.
Komentarze