Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Za nami XXVII Parada Parowozów

inforail
20.08.2023 14:45
0 Komentarzy

W sobotę, 19 sierpnia 2023 roku, w Wolsztynie (Wielkopolskie) odbyła się XXVII Parada Parowozów.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w całej Europie.

Od 1991 roku

Parady Parowozów organizowane są w Wolsztynie od 1991 roku. Za każdym razem wydarzenie to przyciąga tysiące turystów oraz miłośników kolejnictwa ze wszystkich zakątków świata, Sam Wolsztyn zamienia się w „światową stolicę pary”.

Jak wskazali organizatorzy Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny. I to zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą”.

Początkowo organizatorzy informowali, że w tegorocznej Paradzie Parowozów weźmie udział 6 lokomotyw parowych z Polski i zagranicy. To: ENERGIE 507 z Luksemburga, TUBIZE z Belgii, 01 509 z Niemiec, 555.0153 z Czech - tzw. „Czeski Express” - polska lokomotywa Ty42-24 z Pyskowic oraz wolsztyński parowóz Pt47-65. Dodatkowo podczas Parady Parowozów została zaprezentowana kolejowa Drezyna Warszawa M20 - pierwsza drezyna na bazie samochodu osobowego.

Później poinformowano jednak, że z przyczyn niezależnych od organizatorów, „lokomotywa Ty42-24 nie weźmie udziału w tegorocznej paradzie parowozów. Parowóz podczas jazd próbnych uległ awarii a usterka wymaga dłuższego czasu naprawy”.

Wydarzeniu towarzyszyły także inne atrakcje dla miłośników kolei. Przez cały weekend na okolicznych stalowych szlakach odbywają się będą przejazdy składami RETRO. W industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać będzie można wystawę fotografii „Parowozowe Impresje”.

Po zapadnięciu zmroku odbyło się także multimedialne widowisko „Światło, para, dźwięk”, w którym, grające główną rolę parowozy, będzie można zobaczyć w niezwykłej odsłonie - w kolorowym świetle, kłębach dymu i pary i przy muzyce na żywo.

Atrakcje czekały na odwiedzających także w niedzielę.

Organizatorzy poinformowali, że „ze względu na zaostrzone warunki bezpieczeństwa i ogrodzony teren, wstęp do Parowozowni w tym roku będzie biletowany”. „Pozostała przestrzeń torowiska, gdzie można oglądać Paradę Parowozów, jak również dostęp do strefy promocyjnej i gastronomicznej pozostaje bezpłatny” – podano.

Komentarze