Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Za nami manewry AC-MED RAILWAY EXERCISES 2024. Z udziałem SOK

inforail
06.11.2024 14:15
0 Komentarzy

Trzeci raz z rzędu Gdynia stała się areną zmagań III edycji warsztatów „TAC-MED RAILWAY EXERCISES 2024” – symulacji w realiach kolejowych dla jednostek o charakterze kontrterrorystycznym.

Ideą tego wyjątkowego wydarzenia jest propagowanie ratownictwa taktycznego, w którym w tym roku wzięło udział niemal stu funkcjonariuszy i operatorów reprezentujących jednostki podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Sprawiedliwości oraz Ministerstwu Infrastruktury. Organizatorem i pomysłodawcą tych warsztatów jest Komenda Główna Straży Ochrony Kolei.

Spis treści:

  1. Kto otworzył warsztaty taktyczno-medyczne na terenie stacji techniczno-postojowej PKP Gdynia Postojowa?
  2. Jakie służby uczestniczyły w warsztatach „TAC-MED RAILWAY EXERCISES” oprócz Straży Ochrony Kolei?
  3. Jakie sytuacje kryzysowe były ćwiczone podczas warsztatów na terenie kolejowym?

O manewrach

Przez kilka dni na terenie stacji techniczno- postojowej PKP Gdynia Postojowa, ekipy z całej Polski uczestniczyły w warsztatach taktyczno-medycznych, które uroczyście otworzył Komendant Główny Straży Ochrony Kolei Jarosław Garstka. Są to jedyne tego typu ćwiczenia na obszarze kolejowym w naszym kraju. W warsztatach oprócz funkcjonariuszy SOK, uczestniczą także policjanci, funkcjonariusze SOP, SG i SW.

W manewrach wzięli udział funkcjonariusze wchodzący w skład Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i we Wrocławiu, wspólnie z operatorami Samodzielnych Pododdziałów Kontrerrorystycznych Policji z Białegostoku, Krakowa, Szczecina, Poznania, Grupy Wsparcia Taktycznego Służby Ochrony Państwa, Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz  funkcjonariuszami Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Inspektoratu Okręgowego w Bydgoszczy.

Scenariusze na trudnym terenie kolejowym zainspirowane były prawdziwymi wydarzeniami, a konkurencje przygotowane z dbałością o realizm i szczegóły tak, aby uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w niestandardowych sytuacjach, w warunkach podwyższonego stresu i presji czasu.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał różne sytuacje kryzysowe na kolei m.in. przeprowadzanie interwencji w przedziałach wagonów PKP Intercity z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego oraz ewakuację osób poszkodowanych w wyniku zagrożenia atakiem terrorystycznym.

Ćwiczono także elementy czerwonej taktyki i udzielania pomocy medycznej w warunkach bojowych z wykorzystaniem medycyny taktycznej i ratunkowej na podstawach TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Na zakończenie warsztatów odbyło się krótkie podsumowanie, w którym uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. ochrony, podziękował on wszystkim za zaangażowanie i udział w przeprowadzonych ćwiczeniach. W podsumowaniu i obserwacji uczestniczył również koordynator GOI st. insp. Daniel Snopkowski – funkcjonariusz Wydziału ds. obronności i bezpieczeństwa Komendy Głównej SOK po raz trzeci przygotował i prowadził ćwiczenia. Nie zabrakło też przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, gdyż zajęcia z medycyny pola walki prowadził Instruktor Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, a także z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Można śmiało powiedzieć, że „TAC-MED RAILWAY EXERCISES” to zaraz po policyjnym TCCC PARAMEDYK, najbardziej prestiżowe warsztaty ratownictwa taktycznego.

Komentarze