Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

XXV Parada Parowozów w Wolsztynie

inforail
28.04.2018 09:47
0 Komentarzy

Dziesięć zabytkowychlokomotyw zostanie zaprezentowanych w sobotę podczas jubileuszowej XXV ParadyParowozów w Wolsztynie. Widzowie zobaczą czynne lokomotywy z Polski, Niemiec,czy Luksemburga.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Parada Parowozówjest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei, podczas któregoprezentowane są zabytkowe lokomotywy parowe. Co roku do Wolsztyna przyjeżdżaok. 20 tys. miłośników kolei nie tylko z Europy, ale także m.in. Japonii, Australiii Stanów Zjednoczonych.

Święto parowozów rozpoczęło się już w piątek, ale głównaatrakcja, czyli parada zabytkowych lokomotyw zaplanowana jest tradycyjnie nasobotę. Wtedy, o godz. 13.50 można będzie zobaczyć wszystkie parowozy, którewspólnie wezmą udział w tym widowisku.

„W jednym momencie zobaczyć będzie można 10 parowozów podparą. Swe wdzięki zaprezentują wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 orazPt47-65, występujące gościnnie lokomotywy ze Skansenu Taboru Kolejowego wChabówce, z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej,Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa oraz Klubu Sympatyków Kolei weWrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Niemiec, a nawet zLuksemburga. Ostatnia z nich w Polsce pojawi się po raz pierwszy – jest toniezwykły, bo mierzący niecałe 5 m parowóz Cockerill 503 wyprodukowany w Belgiiw 1920 roku” – podkreślili organizatorzy.

W sobotę wieczorem zaplanowano także multimedialne widowisko”Światło, para i dźwięk” wraz z pokazem sztucznych ogni.

Poza paradą, przez cały weekend w Wolsztynie odbywać siębędą m.in. przejazdy zabytkowymi składami z parowozem. W industrialnejprzestrzeni hali napraw podziwiać będzie można natomiast wystawę fotografiipochodzących z międzynarodowego konkursu „Parowozowe Impresje”.

Parowozownia Wolsztyn jest ostatnią czynną parowozownią naświecie. Jej historia sięga początku XX w., kiedy to została wybudowana naterenie 3 tys. m. kw. Parowozownia posiada obrotnicę pruskiej konstrukcjiWischer-Stargard z 1907 r. oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem opojemności 100 m sześc. Najstarszy znajdujący się w Wolsztynie czynny parowózOk1, o nr 359, wyprodukowany został w 1917 r.

W wolsztyńskiej parowozowni znajduje się 30 parowozów oraz19 historycznych wagonów.


Komentarze