XIX-wieczny dworzec w Gąsocinie zmieni swoje oblicze
Dworzec kolejowy w Gąsocinie przejdzie kompleksową przebudowę uwzględniającą zabytkowy charakter budynku. Powstanie komfortowa i nowoczesna przestrzeń obsługi podróżnych.
Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały właśnie wykonawcę, którego zadaniem będzie opracowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim przebudowy dworca kolejowego w Gąsocinie.
Na linii kolejowej nr 9
Dworzec kolejowy w Gąsocinie znajduje się przy linii kolejowej nr 9, która jest częścią linii E65 należącej do VI paneuropejskiego korytarza transportowego, łączącego regiony nadbałtyckie z obszarami położonymi nad morzem Adriatyckim i na Bałkanach. Dworzec zbudowano ok. 1877-80 roku. Zgodnie z ówczesnymi standardami budynki dworcowe wznoszono według powtarzalnych projektów, jako obiekty drewniane nawiązujące stylem do tradycyjnej rosyjskiej architektury drewnianej obszarów wiejskich. W przeszłości przez stację przebiegała trasa Kolei Nadwiślańskiej. W 1995 r. budynek dworca wpisany do rejestru zabytków architektury i budownictwa województwa mazowieckiego. Obiekt aktualnie nieczynny wyłączono z użytkowania.
Dworzec w Gąsocinie jest obiektem drewnianym, posiada dwie kondygnacje i składa się z piętrowego głównego korpusu oraz dwóch bocznych jednokondygnacyjnych dobudówek przy ścianach szczytowych. Ściany posiadały bogaty detal drewniany w postaci opilastrowania, gzymsu kondygnacyjnego oraz opasek otworów okienno-drzwiowych. Podmurówkę wykonano z kamienia polnego, ściany główne są drewniane, zaś całość przykryta dachami dwuspadowymi krytymi blachą ocynkowaną.
Polskie Koleje Państwowe S.A. planują kompleksową przebudowę budynku dworca w Gąsocinie. Uwzględniającą zabytkowy charakter budynku, przy jednoczesnym dostosowaniu do wymagań technicznych związanych z obsługą osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, o możliwie zminimalizowanych kosztach eksploatacji. Po remoncie na parterze dworca znajdą się więc m.in. poczekalnia, toalety i przestrzeń przeznaczona pod kasy biletowe. Z kolei całe piętro zabytkowego dworca przeznaczono na cele społeczno-kulturalne. Dzięki sygnowanym w kwietniu 2022 r. dokumentom PKP S.A. zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji w Gąsocinie. Pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni na dworcu po zakończeniu przedsięwzięcia. Taka współpraca pozwoli na połączenie na dworcach funkcji obsługi podróżnych z usługami dla mieszkańców.
– Dworzec w Gąsocinie to kolejny obiekt w województwie mazowieckim, który zostanie zmodernizowany w ramach autorskiego programu realizowanego przez PKP S.A. Docelowo w tym regionie zmodernizowanych oraz wybudowanych od podstaw – w ramach największego w historii polskiej kolei programu – będzie aż 37 dworców. Dzięki inwestycji pochodzący z końca XIX wieku budynek dworca w Gąsocinie ponownie będzie obsługiwał podróżnych, a także zyska wiele usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz podróżnych z ciężkim bagażem – mówi Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.
Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne. Wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ekologicznie i bezpiecznie
Zbliżająca się modernizacja obiektu stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej PKP zamontują system BMS (Building Management System). Zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania, a także napadu oraz przeciwpożarowych – zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.
Metamorfozę przejdzie także plac przed dworcem. Przebudowie ulegnie układ komunikacyjny. Dworzec zintegrowany ma pozostać z transportem indywidualnym, dzięki wyznaczonym miejscom parkingowym dla samochodów oraz dla rowerów.
Przebudowa dworca kolejowego w Gąsocinie jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Za opracowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa dworca kolejowego Gąsocin” będzie odpowiedzialna firma MAPLE sp. z o.o. z Katowic. Następnie, po zakończeniu tych prac, PKP ogłoszą postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlanych. Wstępnie planowany termin zakończenia inwestycji to 2026 rok.
Komentarze