Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wózki napędowe we współczesnych krajowych EZT

inforail
02.06.2012 12:14
0 Komentarzy
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawił się popyt na elektryczne zespoły trakcyjne. PKP Przewozy Regionalne zamówiły ezt dla potrzeb częściowo zmodernizowanej linii Warszawa –Łódź. Taboru potrzebowały również nowoutworzona Szybka Kolej Miejska w Warszawie oraz rozwijane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego Koleje Mazowieckie. W rezultacie, po latach stagnacji, pojawiły się pojazdy nowej generacji, tworzące ogromny kontrast z dotychczasowymi EN57.
Zarówno PESA jak i Newag opracowały do pojazdów własne konstrukcje wózków napędowych.
21500052010_760 newagprawa_760 newagprawaz2opis_760newagprawaz1ozn_760
Newag 19WE posiada wózek napędowy 70RSNa lub 70RSN, z dopuszczalną prędkością maksymalną odpowiednio 160 km/h i 120 km/h. Rama wózka jest spawana ze staliwa i składa się z dwóch podłużnic i jednej poprzecznicy, układających się w kształt litery H. Do ramy zamocowane są liczne podzespoły –silniki trakcyjne, zbiorniki piasecznic, poduszki powietrzne, tłumiki hydrauliczne, wahacze prowadzenia zestawów kołowych. Zestawy kołowe są zamocowane za pomocą jednostronnych wahaczy, a pierwszy stopień odsprężynowania to sprężyny śrubowe wspomagane przez pionowe tłumiki hydrauliczne Koni. Drugi stopień odsprężynowania stanowią poduszki powietrzne Phoenix SEK 680-12. Wózek jest połączony z nadwoziem za pomocą sprężystych, wzdłużnych prowadników, które łączą ramę z czopem skrętu na nadwoziu. Rozstaw zestawów kołowych to 2500 mm, a średnica nowych kół to 920 mm. Nacisk statyczny na oś wynosi 18,5 t. Silnik trakcyjny to trójfazowy, klatkowy silnik indukcyjny EMIT SXT315-4C o mocy 280 kW, momencie znamionowym 1509 Nm i masie 740 kg. Napęd z silnika na oś przenoszony jest za pomocą przekładni Voith Turbo SZH 495. Każdy zestaw kołowy posiada komplet hamulców tarczowych Knorr. Masa wózka wynosi 6000 kg. Dodatkowe wyposażenia wózka stanowią: piasecznice Knorr-Bremse, bloki czyszczące obrzeża kół Knorr Bremse, nadajniki impulsów GI 6 Knorr Bremse, szczotka uszyniająca i rezystory ochronne Stemman frost, tłumiki obracania i ograniczniki przesuwu na łukach. 
27we012f2012_760
pesaprawa_760 pesaprawaz1ozn_760 pesaprawaz12_760
PESA 27WE Elf posiada wózek napędowy 26MN. Układ konstrukcyjny wózka jest bardzo zbliżony do konstrukcji Newagu. Rama wózka ma kształt litery H, z obniżeniem w środkowej części, w miejscu zamocowania poduszek powietrznych. W podobny sposób rozwiązano wahaczowi prowadzenie kół, z odsprężynowaniem poprzez sprężynę śrubową i pionowym amortyzatorem. Do głównych różnic należą silniki trakcyjne Traktionssysteme Austria i poduszki powietrzne Contitech. Podobieństwa to: układ hamulcowy Knorr, przekładnia osiowa Voith, piasecznice i bloki czyszczące obrzeża Knorr.

en57_760

W zestawieniu z historycznymi konstrukcjami (np. wózka z EN57), współczesne wózki odróżniają się:
  • wahaczowym prowadzeniem zestawów kołowych
  • zastosowaniem sprzęgieł podatnych tłumiących szarpnięcia w układzie przeniesienia napędu
  • wprowadzeniem amortyzatorów w pierwszym stopniu sprężynowania
  • dostosowaniem do większych prędkości maksymalnych
  • zastąpieniem sprężyn śrubowych w drugim stopniu odsprężynowania poduszkami powietrznymi
  • zastosowaniem skuteczniejszych hamulców tarczowych w miejsce hałaśliwych hamulców klockowych
  • większą wytrzymałością i lżejszą konstrukcją ramy wózka
  • zastosowaniem piasecznic i systemu czyszczenia obrzeży kół
  • zastosowaniem tłumików ruchów poprzecznych nadwozia

Komentarze