Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wojsko na tory 

inforail
16.04.2024 11:45
0 Komentarzy

Czy jest możliwość rezygnacji z transportu wojsk drogami publicznymi i zwiększenie ich przewozu koleją?

Na takie pytanie odpowiadał w interpelacji poselskiej wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Oto stanowisko resortu.

PKP PLK nie odmawiają

Zapisy ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym określają linie kolejowe i sposób ich wykorzystania przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i wojska sojusznicze w różnych stanach gotowości obronnej państwa. Na potrzeby przemieszczeń w czasie podwyższania gotowości obronnej państwa i w czasie wojny Siły Zbrojne RP określiły kierunki i relacje przemieszczeń, które są im niezbędne do osiągnięcia zamierzonych celów. Składają się na nie linie kolejowe lub ich odcinki określane, jako linie kolejowe o znaczeniu obronnym.

Z ponad 19 tys. km eksploatowanych linii kolejowych wyznaczonych zostało około 5330 km w ramach, których wyznaczono 7 relacji na kierunkach z zachodu na wschód oraz 3 relacje na kierunkach z północy na południe kraju. Ponadto Siły Zbrojne RP wskazały około 700 km linii kolejowych niezbędnych dla ich potrzeb we wszystkich stanach gotowości obronnej państwa w tym także w czasie pokoju – tzw. Linie kolejowe o znaczeniu wyłącznie obronnym. Stanowią one dojazdy do obiektów, baz, składnic, ośrodków szkolenia poligonowego.

Czy jest możliwość rezygnacji z transportu wojsk drogami publicznymi i zwiększenie ich przewozu koleją?
Wagon wojskowy

Wojskowe bocznice kolejowe stanowią „odgałęzienie” od państwowych linii kolejowych i ich utrzymanie, certyfikowanie, dopuszczenie do eksploatacji nie należy do zarządzającego liniami państwowymi. Jednocześnie Siły Zbrojne RP wytypowały ponad 240 punktów ładunkowych, na które składają się rampy kolejowe, place załadunkowe i wyładunkowe oraz miejsca do montażu kolejowych mobilnych ramp ładunkowych. Dodatkowe potrzeby w tym obszarze leżą w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej. Utrzymanie, remonty i rewitalizacje linii kolejowych o znaczeniu wyłącznie obronnym oraz punktów ładunkowych istotnych ze względu na potrzeby sił zbrojnych odbywa się w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych RP.

Priorytety jak i kolejność wykonywania prac wskazuje Ministerstwo Obrony Narodowej oraz uzgadnia ich szczegółowe wymagania techniczne. Przebiegi linii kolejowych oraz punktów ładunkowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP określone są w dokumentach niejawnych i nie podlegają publikacji. Niezależnie od powyższego informuję, że infrastruktura dla przewozów wojskowych jest udostępniana wszędzie tam gdzie jest techniczna możliwość przejazdu (bez względu na kategorię linii kolejowej). Jedynymi ograniczeniami w tym zakresie są parametry przesyłek, które ze względu np. na swoje gabaryty mogą nie mieć możliwości przejazdu niektórymi liniami kolejowymi. Dotąd Spółka PKP PLK S.A. nie odmówiła przejazdu transportu wojskowego – podał Piotr Malepszak.

Komentarze