Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiemy kiedy pierwszy Plus wyruszy na trasę. Wiemy też, gdzie pojedzie

inforail
31.08.2024 08:45
0 Komentarzy

Pierwszy z dwóch nowych szynobusów pojawił się na torach – poinformował Lubuski Urząd Marszałkowski. Na razie trwają szkolenia maszynistów. Później spalinowo-elektryczny pojazd ruszy na trasę Gorzów-Zbąszynek-Zielona Góra.

Szynobus trafił już do Polregio SA, która pełni funkcję operatora transportu zbiorowego w woj. lubuskim. Trwają jeszcze procedury związane ze szkoleniem maszynistów, którzy będą prowadzili pojazd. Po ich zakończeniu, w połowie września szynobus zostanie skierowany do obsługi kursów na trasie Gorzów Wlkp.-Zbąszynek-Zielona Góra, która tylko częściowo jest zelektryfikowana.

Spis treści:

  1. Jakie trasy będą obsługiwane przez nowe szynobusy po zakończeniu szkoleń maszynistów?
  2. Jakie są maksymalne prędkości szynobusu „Plus” przy różnych rodzajach napędu?
  3. Kiedy planowany jest pokazowy przejazd pierwszego nowego szynobusu i skąd będzie wyruszał?.

Od 16 września

„16 września planowany jest pokazowy przejazd nowym szynobusem. Odjazd z dworca PKP w Gorzowie Wlkp.” – poinformował LUM.

To spalinowo-elektryczny szynobus „Plus”. Może jechać z prędkością do 120 km/h przy napędzie spalinowym i 160 km/h przy napędzie elektrycznym. Zabierze jednorazowo 229 osób, w tym 84 na miejscach siedzących.

Spalinowo – elektryczny zespół trakcyjny „Plus” oznaczony jako 227M-001 składa się z dwóch członów. Człon spalinowy wyposażony jest w przedział agregatów prądotwórczych i silniki asynchroniczne prądu przemiennego, kabinę WC przystosowaną dla osób niepełnosprawnych oraz w przedział służbowy.

Człon elektryczny wyposażony jest w kabinę WC w formie tradycyjnej oraz w miejsce przeznaczone do przewozu rowerów. Zespół może rozwijać prędkość 120 km/h przy napędzie spalinowym i 160 km/h przy napędzie elektrycznym.

Całkowita pojemność pojazdu to 229 miejsc, w tym 84 miejsca siedzące.

Pojazd o wartości 35 608 500 zł został już nieodpłatnie przekazany przewoźnikowi Polregio SA, która pełni funkcję operatora publicznego transportu zbiorowego w województwie.

Fotele zabudowane są w układzie tzw. „lotniczym” oraz naprzeciwległym (2+2). Pomiędzy fotelami w układzie naprzeciwległym znajdują się stoły rozkładane lub stoliki podokienne i śmietniczki. Dodatkowo w członie spalinowym znajdują się dwa miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych, dwa fotele stałe dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym, dwa fotele stałe w okolicy przedziału służbowego, a w pobliżu przedziału WC dla osób niepełnosprawnych trzy regały z półkami na bagaże. Półki bagażowe zamocowano do ścian bocznych wzdłuż całego pojazdu.

Dla ułatwienia wprowadzenia i wyprowadzenia osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, oraz dla osób na wózkach inwalidzkich przy drugich drzwiach za kabiną maszynisty po obu stronach pojazdu w członie spalinowym zamontowano ręcznie rozkładane rampy wjazdowe.

Przy każdych drzwiach odskokowo – przesuwnych zabudowano wysuwane stopnie wejściowe. Wysuwany stopień pozwala na korzystanie z peronów o wysokości od 300 do 760 mm nad poziomem główki szyny. Przy wysokości peronu powyżej 760 mm wysunięte stopnie przeciwdziałają uczuciu dyskomfortu pasażera spowodowanym otwartą przestrzenią pomiędzy progiem otworu drzwiowego a krawędzią peronu.

Drugi z zakupionych pojazdów powinien pojawić się w naszym województwie w listopadzie 2024 r. Jest to większa, trójczłonowa odmiana spalinowo-elektrycznego zespołu trakcyjnego oznaczonego jako 228M-001, który posiada 156 ergonomicznie rozmieszczonych miejsc siedzących. Zostanie on skierowany do obsługi trasy Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań, która jest również tylko w części zeletryfikowana.

Zakup został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Łączna wartość obu pojazdów to 73,8 mln.

Komentarze