Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiceminister Malepszak: Średni wiek taboru Polregio osiągnął 42 lata. Trzeba go wymienić w ciągu dekady

inforail
24.11.2024 11:45
0 Komentarzy

Polregio, największy polski przewoźnik pasażerski, musi w ciągu najbliższych dziesięciu lat dokonać pełnej wymiany swojego przestarzałego taboru kolejowego na nowoczesne pociągi.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak poinformował, że taki krok jest konieczny, ponieważ średni wiek pociągów eksploatowanych przez spółkę wynosi obecnie aż 42 lata.

Spis treści:

  1. Jakie są główne przyczyny planowanej wymiany taboru w Polregio?
  2. Skąd Polregio planuje pozyskać środki na finansowanie nowoczesnych pociągów?
  3. Jakie zmiany dla pasażerów i środowiska przyniesie modernizacja taboru?
EN57 Polregio
EN57 Polregio

Plan finansowania modernizacji

Modernizacja floty Polregio to ambitne przedsięwzięcie, które wymaga pozyskania znacznych środków finansowych. Malepszak wyjaśnił, że władze podejmują szeroko zakrojone działania w celu zapewnienia funduszy na ten cel. Źródła finansowania obejmują:

  1. Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – część środków na zakup nowego taboru ma pochodzić z funduszy unijnych przeznaczonych na odbudowę gospodarki po pandemii.
  2. Fundusz Modernizacyjny i Społeczny Fundusz Klimatyczny – przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej planowane jest pozyskanie wsparcia z funduszy związanych z polityką klimatyczną.

„Nasze działania skupiają się na różnych elementach, aby pozyskać finansowanie na nowy tabor dla Polregio. Jest to zarówno Krajowy Plan Odbudowy, z którego planujemy pozyskać część środków. Współpracujemy także z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Staramy się, aby środki pozyskać z Funduszu Modernizacyjnego i Społecznego Funduszu Klimatycznego” – powiedział PAP wiceminister Piotr Malepszak.

Znaczenie modernizacji

Odnowienie floty Polregio nie tylko poprawi komfort podróży dla pasażerów, ale również przyczyni się do realizacji celów ekologicznych i klimatycznych Polski. Nowoczesne pociągi będą bardziej energooszczędne, cichsze i przyjazne dla środowiska, co wpisuje się w ogólnokrajowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu.

Kolej przyszłości

Planowana wymiana taboru to krok w kierunku unowocześnienia polskiej kolei i zwiększenia jej konkurencyjności. Dzięki takim inwestycjom Polregio będzie mogło sprostać oczekiwaniom pasażerów, jednocześnie redukując swój wpływ na środowisko. Jak podkreślił Malepszak, sukces tego projektu zależy jednak od skutecznego pozyskania finansowania i współpracy różnych resortów.

W ciągu najbliższej dekady pasażerowie mogą spodziewać się widocznych zmian na polskich torach. Przypomnijmy, jednak, że Zarząd Polregio poinformował PAP, iż z KPO nie zakupi żadnego pociągu. Mamy tu zatem dwugłos? Kto ma rację? Te pytania póki co zostawiamy otwarte…

Komentarze