Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wagon pocztowy trafił do muzeum w Rogowie

inforail
01.10.2019 08:42
0 Komentarzy

Poczta Polskaprzekazała dawny wagon pocztowy do muzealnej kolekcji kolei wąskotorowej wRogowie.

Licząca ponad sto eksponatów muzealna kolekcja FundacjiPolskich Kolei Wąskotorowych (FPKW), która prowadzi w Rogowie najdłuższą czynnąwąskotorową linię kolejową w kraju, wzbogaciła się o wagon pocztowy typu 304C.Do 2001 r. roku był on wykorzystywany jako ambulans pocztowy, umożliwiającszybki kolejowy transport krajowy i międzynarodowy różnego rodzaju przesyłekPoczty Polskiej. Po remoncie zostanie on udostępniony do zwiedzania.

Prezes FPKW Adam Wawrzyniak, dziękując Poczcie za nowyeksponat, wskazał, że do tej pory to fundacja wyszukiwała zaniedbane pojazdyszynowe, sprowadzając je do muzeum i przywracając im dawny blask. „Tymrazem jest inaczej, bo po raz pierwszy to właściciel zdecydował o przekazaniunam zadbanego i kompletnego wagonu po to, żeby zachować dla przyszłych pokoleńten element łączonej historii poczty i kolejnictwa” – mówił.

Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony przypomniał, żespółka od 2011 roku nie korzysta już z ambulansów kolejowych, ale – jakzaznaczył – to ważna część historii narodowego operatora pocztowego. „Idlatego chcemy aby w tym pięknym miejscu przekazywać te informacje kolejnympokoleniom. Teraz ten wagon będzie pełnił funkcję edukacyjną i muzealną,pokazując, jak wyglądała komunikacja w zderzeniu z cyfrową rewolucją, erąinternetu i smartfonów” – zapowiedział.

Wagon typu 304C

Przekazany w poniedziałek wagon pocztowy typu 304C byłprodukowany seryjnie od 1980 r. przez wrocławski Pafawag. Był on przeznaczonydo przewozu przesyłek pocztowych luzem lub w kontenerach w ruchu dalekobieżnymi międzynarodowym. Najważniejsza część wagonu, zwana kancelarią, byłaprzystosowana do rozdziału przesyłek przez brygadę pocztową i wyposażona wsortownice dla listów, stoły sortownicze, regały na paczki, ramy do zawieszaniaworków i inne urządzenia ułatwiające pracę załodze. Jego pozostałe pomieszczeniato magazyn, garderoby, część wypoczynkowa oraz toaleta. Przed 1994 r. wagon byłw kolorze oliwkowym, który zostanie przywrócony mu w obecnym miejscuekspozycji. FPKW planuje we współpracy ze środowiskiem filatelistycznym,zorganizowanie w wagonie wystawy dotyczącej przewozu poczty koleją.


Komentarze