Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W kujawsko-pomorskim siatka połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym

inforail
05.05.2022 11:45
0 Komentarzy
Jak już pisaliśmy na łamach InfoRail.pl samorząd województwa ogłosił przetarg na wieloletnią (do 2030 roku) obsługę regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych.

Zamówienie podzielono na cztery pakiety, co ma pozwolić pozwoli m.in. na elastyczne budowanie siatki połączeń w możliwie dużej liczbie relacji, a doświadczenie pozwala też myśleć o korzystniejszych cenowo ofertach. 

Zelektryfikowane i niezelektryfikowane

– Celem przyjętego podziału jest maksymalne zabezpieczenie interesów podróżnych – jako samorząd województwa chcemy zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym. Uwzględniliśmy tu m.in. ustalenia z przeprowadzonego w marcu badania ankietowego preferencji podróżnych w komunikacji kolejowej, w którym uczestniczyło 4,5 tysiąca osób – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Pakiety pierwszy i drugi dotyczą linii zelektryfikowanych oraz zaplanowanego do elektryfikacji po roku 2025 odcinka linii 208 w północnej części regionu. Pierwszy pakiet obejmuje połączenia Kutno-Włocławek-Toruń-Bydgoszcz, Bydgoszcz-Inowrocław, Gniezno-Inowrocław-Toruń, Bydgoszcz – Toruń – Jabłonowo Pomorskie (plus Brodnica, jeśli Polskie Linie Kolejowe zelektryfikują linię po 2025 roku). Drugi to linie Bydgoszcz-Wyrzysk-Osiek, Bydgoszcz-Toruń, Toruń – Jabłonowo Pomorskie, Bydgoszcz-Smętowo, Piła-Bydgoszcz, Inowrocław-Bydgoszcz, Toruń-Inowrocław-Gniezno.

Nowością jest planowane uruchomienie bezpośrednich pociągów Bydgoszcz-Brodnica przez Toruń. 

Pakiety trzeci (Bydgoszcz-Tuchola-Chojnice, Bydgoszcz-Laskowice-Grudziądz, Wierzchucin-Szlachta) i czwarty (Toruń – Jabłonowo Pomorskie – Brodnica, Brodnica-Grudziądz, Toruń-Grudziądz, Toruń-Sierpc) to zaproszenie do obsługi linii niezelektryfikowanych.

W trzecim pakiecie znalazło się m.in. przywrócone w marcu połączenie Wierzchucin-Szlachta; w czwartym połączenie Toruń– Sierpc, gdzie regularne kursy pociągów przywróciliśmy w styczniu. 

Nowe umowy z przewoźnikami zostaną zawarte na 8 lat (11 grudnia 2022 – 14 grudnia 2030), co powinno zapewnić stabilny rozkład jazdy. Mamy też nadzieję na konsekwentne w tej sytuacji podnoszenie standardów obsługi, dzięki inwestycjom taborowym i podnoszeniu kwalifikacji pracowników firm przewozowych – podała rzeczniczka prasowa UM Beata Krzemińska.

Komentarze