Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Udany rok Grupy Stadler Rail

inforail
07.06.2011 10:34
0 Komentarzy
Rok 2010 okazał się bardzo udany dla Grupy Stadler Rail. Przychody ze sprzedaży to aż 1.077 mld franków szwajcarskich, co oznacza wzrost o 38 mld franków szwajcarskich w porównaniu z rokiem 2009. Wartość zamówień wyniosła 2.866 miliarda franków szwajcarskich.
W ostatnich latach szczególnie dynamicznie rozwija się niemiecki oddział Grupy Stadler Rail. Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć nowe zamówienia na dostawę piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych KISS na potrzeby szybkiej kolei miejskiej Berlin-Brandenburgia oraz Kolei Luksemburskich (CFL). Dzięki temu niemiecki oddział wprowadził najnowszą serię pojazdów Stadlera na dwa kolejne rynki.
Te sukcesy, a także osiągnięcia na rynku tramwajowym, pozwoliły na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładów Grupy Stadler Rail w Niemczech o około 50%. W rezultacie do 2013 roku stworzonych zostanie tam 300 nowych miejsc pracy. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w trzech szwajcarskich zakładach utrzymywać się będzie natomiast na obecnym poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku. Nowymi członkami Rady Nadzorczej Grupy Stadler Rail zostali dr Christoph Franz oraz Rolf Friedli.
Stadler KISS (foto: Stadler)Stadler KISS (foto: Stadler)
Nowe pojazdy
W 2010 roku po raz pierwszy na torach pojawiły się nowe pociągi firmy Stadler. Były to piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne KISS (skrót z języka niemieckiego oznaczający „komfortowy, innowacyjny, szybki pociąg regionalny”) wyprodukowane dla Szwajcarskich Kolei Federalnych (SBB) oraz pociągi FLIRT (skrót z języka angielskiego oznacza „szybki, lekki, innowacyjny, regionalny zespół trakcyjny”), w wersji Intercity, dla Norweskich Kolei Państwowych (NSB), które są w stanie rozwinąć imponującą prędkość maksymalną do 200 km/h.
Całkowita wartość sprzedaży Grupy Stadler Rail w 2010 roku wyniosła 1.077 miliarda franków szwajcarskich. Planowany budżet na rok 2011 umożliwi wzrost sprzedaży do poziomu 1.450 miliarda franków szwajcarskich, ze względu na rozpoczęcie dostaw nowych serii pociągów FLIRT dla Norweskich Kolei Państwowych oraz pociągów KISS dla Szwajcarskich Kolei Federalnych. Po zmianie rozkładów jazdy przewoźnik kolejowy Westbahn z Austrii wprowadzi do ruchu siedem pojazdów KISS w wersji Intercity, osiągających prędkość maksymalną do 200 km/h, które będą kursować na trasie Wiedeń-Salzburg.
Variobahn dla Monachium (fot. Stadler)Varobahn dla Monachium (fot. Stadler)
Hybrydowy Variobahn w księdze rekordów Guinnessa
Tramwaj hybrydowy Variobahn, wyprodukowany na potrzeby przedsiębiorstwa z Monachium, w zakładach Stadler Pankow GmbH w Niemczech, ustanowił nowy rekord i zostanie wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Pojazd wyposażony w nowej generacji akumulator litowo-jonowy przejechał po odłączeniu od sieci trakcyjnej 16 kilometrów. W tym czasie tramwaj zasilany był jedynie akumulatorem, a pantograf pojazdu został tymczasowo odłączony. Aby znaleźć się w księdze rekordów Guinnessa, wystarczyło, aby tramwaj przejechał 1 km bez zasilania z sieci elektrycznej. Akumulator o wadze 380 kg został specjalnie dostosowany do wymagań komunikacji miejskiej w Monachium. Trasa tramwajów Variobahn przebiega przez Ogród Angielski, gdzie po odłączeniu pantografu pojazdy pokonywać będą odcinek o długości około 1 km, na którym nie została zainstalowana sieć trakcyjna.
Najważniejsze zamówienia w 2010 roku
Za najważniejsze zamówienie roku 2010 uznać należy osiem pociągów KISS dla Kolei Luksemburskich (CFL), które obsługiwać mają połączenia międzynarodowe pomiędzy Luksemburgiem a Niemcami. Dzięki nowemu zamówieniu KISS w ciągu zaledwie dwóch lat osiągnął ugruntowaną pozycję na rynkach czterech krajów –Szwajcarii, Austrii, Niemiec i Luksemburga –zarówno w segmencie transportu podmiejskiego, jak i regionalnego.
Kolejne ważne zamówienie to szerokotorowe pociągi FLIRT dla Białorusi oraz Estonii. Po raz pierwszy szerokotorowa wersja pojazdu FLIRT została wyprodukowana dla Helsinek, otwierając Stadlerowi drogę na rynek wschodni. Nowych kontrahentów przekonała możliwość eksploatowania FLIRT-ów dla Helsinek w trudnych warunkach klimatycznych. Są one przystosowane do jazdy w temperaturach sięgających -40°C. Oba kraje zamówiły w sumie 48 pojazdów.
Kolejne zamówienia na pociągi FLIRT napłynęły z Czech, Włoch, Niemiec oraz Szwajcarii. Od momentu wprowadzenia pojazdu na rynek w 2004 roku, do połowy maja 2011 roku sprzedanych zostało 669 pociągów FLIRT.
Dynamiczny wzrost odnotowano także w sektorze tramwajów. W 2010 roku zamówienia na dostawy tramwajów firmy Stadler napłynęły ze Stuttgartu (Niemcy), Genewy (Szwajcaria), Bergen (Norwegia) oraz Bochum-Gelsenkirchen (Niemcy).
Siedem największych i najmocniejszych na świecie lokomotyw z napędem na koło zębate Stadler produkuje dla brazylijskiej firmy spedycyjnej MRS Logistica S.A. Będą one obsługiwać linię towarową z São Paulo do portu w Santos.
30 sztuk lokomotyw hybrydowych do pracy manewrowej zamówiła firma SBB Cargo. Są to pojazdy nowo zaprojektowane i ekologiczne.

Stadler KISS (foto: Stadler)Stadler KISS (foto: Stadler)

Nowe rynki
Dostawy pociągów FLIRT przeznaczonych na rynek białoruski rozpoczęły się w marcu 2011 roku. Jest to pierwsze zamówienie Grupy Stadler Rail otrzymane z kraju byłego ZSRR. Firma ma nadzieję, że dzięki temu kontraktowi uda się jej rozwinąć działalność na rynkach krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw. Ze względu na to, że tabor wykorzystywany w tych krajach wymaga modernizacji, są to rynki o dużym potencjale.
W kwietniu 2011 roku w Stanach Zjednoczonych działalność rozpoczęła spółka córka Grupy Stadler Rail. Sukcesy odnoszone na rynku amerykańskim, m.in. podpisanie kontraktu na dostawę 37 pojazdów GTW dla stanów New Jersey oraz Teksas (Austin i Denton), skłoniły producenta do poszerzenia swojej obecności w Ameryce Północnej.
W Indiach Grupa Stadler Rail, we współpracy z ABB i Titagarh, indyjskim producentem taboru kolejowego, bierze udział w przetargu na dostawę około 1.000 wysokopodłogowych pociągów dla Indyjskich Kolei Państwowych, które jeździć mają w Bengalu Zachodnim. Poza konsorcjum stworzonym przez Grupę Stadler Rail, do przetargu dopuszczonych zostało także siedmiu innych oferentów. Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić w 2012 roku. Jeżeli Grupa Stadler Rail wygra przetarg, infrastruktura niezbędna do realizacji zamówienia powstanie na miejscu w Indiach.
Rozbudowa zakładów produkcyjnych i nowe miejsca pracy
W ostatnich dwóch latach Stadler zainwestował około 100 milionów franków w rozwój szwajcarskiego oddziału firmy. Obecnie trwa rozbudowa zakładów produkcyjnych w Niemczech. Jest to możliwe ze względu na liczne sukcesy tego oddziału, przejętego od firmy Adtranz w 2000 roku, a obecnie zarządzanego przez Michaela Dauma. W momencie przejęcia, zakładowi zatrudniającemu 197 pracowników, groziło zamknięcie. Obecnie w fabryce pracuje 800 osób, a kolejny etap jej rozbudowy już się rozpoczął. Do 2013 roku zwiększą się moce produkcyjne zakładów w Berlinie i Brandenburgii, w których zatrudnionych zostanie około 300 osób.
W sumie liczba pracowników zatrudnionych w niemieckim oddziale Stadlera przekroczy 1 100 osób. Powstaną też nowe zakłady produkcyjne. W berlińskiej dzielnicy Hohenschönhausen otwarty zostanie zakład montażowy. Dzięki temu wydajność montażu końcowego zwiększy się o około 50%. Kolejny nowy obiekt, zlokalizowany w berlińskiej dzielnicy Reinickendorf specjalizować się będzie natomiast w produkcji aluminiowych pudeł do wagonów oraz lakierowaniu karoserii pojazdów. W tym właśnie zakładzie w przyszłości spawane będą nadwozia pociągów KISS, zamówionych na potrzeby kolei niemieckich oraz luksemburskich. W wyniku rozbudowy zakładów produkcyjnych Grupy Stadler Rail, od 2009 roku powstanie 1 300 nowych miejsc pracy (po 650 w oddziale szwajcarskim i niemieckim).
Nowe obszary działalności
Wzrasta zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów nie tylko na nowe pojazdy szynowe, ale też na usługi serwisowe świadczone przez Grupę Stadler Rail. Aby sprostać wymaganiom klientów w możliwie najlepszy sposób, utworzone zostało Centrum Usług (Division Service), które swoim zasięgiem działania obejmuje zakłady: Stadler Algiera (Algeria), Stadler Pusztaszabolcs (Węgry) oraz Stadler Merano (Włochy). W ciągu kilku najbliższych kilku tygodni, zostanie utworzony zakład Stadler Linz, w którym przeprowadzany będzie serwis pociągów KISS w wersji Intercity przeznaczonych dla przewoźnika kolejowego Westbahn z Austrii. Pozostałe zakłady dawnego Oddziału Międzynarodowego, czyli zakład produkcyjny w Siedlcach, fabryka produkująca pudła wagonów w Szolnok na Węgrzech oraz zakład inżynieryjny w Pradze w Czechach, zgrupowane zostały w Oddziale Środkowoeuropejskim. Centrum Usług oraz Oddziałem Środkowoeuropejskim zarządza Jürg Gygax.
Zmiany w Radzie Nadzorczej oraz Zarządzie
Na corocznym walnym zgromadzeniu, które odbyło się 27 maja 2011 roku, dr Christoph Franz, prezes Zarządu Deutsche Lufthansa AG, oraz Rolf Friedli, partner w Capvis Private Equity AG, zostali powołani na członków Rady Nadzorczej Grupy Stadler Rail. Dr Christoph Franz, pełniący funkcję prezesa Zarządu, z powodzeniem kieruje Deutsche Lufthansa AG, jedną z największych linii lotniczych na świecie. Jest także uznanym ekspertem w branży pojazdów szynowych. Jako były prezes Zarządu oddziału ds. transportu pasażerskiego w Deutsche Bahn (DB), posiada rozległą wiedzę, doświadczenie oraz szeroką sieć kontaktów w tym sektorze. Rolf Friedli zastąpi dr Alexandra Krebsa, który odszedł ze stanowiska partnera w Capvis Private Equity AG. Dr Beat Lüthi nie będzie ubiegać się o reelekcję.
Chciałbym bardzo podziękować Beatowi Lüthi oraz Alexandrowi Krebsowi za ich wielkie zaangażowanie oraz współpracę w poszukiwaniu nowych rozwiązań –powiedział Peter Spuhler, prezes i właściciel Grupy Stadler Rail. Pod koniec 2010 roku na zasłużoną emeryturę przeszedł natomiast Hans Kubat, który odnosił sukcesy w zarządzaniu.

Komentarze