Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trwają prace na dworcu kolejowym w Bytomiu

inforail
05.06.2024 08:45
0 Komentarzy

Prace związane z montażem nowego poszycia dachu hali peronowej dworca PKP w Bytomiu są już na ukończeniu. Wykonawcy inwestycji – firmie PORR SA – pozostały jeszcze tylko ostatnie prace wykończeniowe, a w wakacje rozpocznie się już montaż oświetlenia hali.

Z kolei pod halą peronową dworca zakończyły się roboty związane z budową peronów nr 2 i 3, a obecnie trwa budowa 1 peronu oraz zabudowa wind w szybach windowych.

5,6 tys. mkw nowego poszycia dachu hali peronowej

– Przebudowa linii kolejowej nr 131 z pewnością sprawi, że transport z Bytomia do innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz lotniska w Pyrzowicach będzie szybszy i bardziej komfortowy – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. – Kolej stanowi bardzo ważny środek transportu. Uwzględniliśmy jej rolę w ramach planowanej budowy centrów przesiadkowych na pl. Wolskiego, w Karbu i Stroszku – podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Wybudowana w 1929 roku hala peronowa dworca PKP w Bytomiu przeszła prawdziwą metamorfozę. Po wykonaniu prac związanych z wzmocnieniem konstrukcji hali i zabezpieczeniem antykorozyjnym oraz montażem krokwi i deskowaniu, firma PORR SA przystąpiła do montażu nowego poszycia dachu z blachy cynkowo-tytanowej oraz przeszklenia świetlików. Poza pracami wykończeniowymi, wszystkie pozostałe roboty związane z przebudową dachu hali peronowej zostały już zakończone.

Ledowe napisy będą witały pasażerów

W kwietniu na odnowionej hali peronowej dworca PKP zainstalowane zostały nowe napisy BYTOM. Napisy elewacyjne są rozłożone na szerokości 9 metrów i mają wysokość prawie jednego metra. Stare napisy neonowe zostały zastąpione ledowymi i świecą intensywną ciemnoniebieską barwą (zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków).

Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 140 km/h

Prace modernizacyjne na odcinku Magistrali Węglowej od Chorzowa Batorego do Nakła Śląskiego rozpoczęły się w marcu 2022 roku. W ramach inwestycji zostanie wymienione 76 km torów wraz z siecią trakcyjną. Będą nowe urządzenia sterowania ruchem, w tym 217 rozjazdów. Na szlaku Chorzów Batory – Chorzów Miasto zostanie dobudowany dodatkowy tor, dzięki czemu zwiększy się przepustowość linii kolejowej.

– Na przebudowanej linii kolejowej nr 131 ruch pasażerski będzie się odbywał z prędkością do 140 km/h, zaś ruchu towarowy do 120 km/h – mówi Paweł Rodzoś, dyrektor projektu firmy PORR SA. – Od września 2024 roku chcemy przywrócić ruch towarowy na odcinku z Chorzowa Starego do Bytomia Karbia, a na koniec roku Inwestor prowadzi rozmowy z przewoźnikami o powrocie pociągów pasażerskich na cały odcinek między Chorzowem Batory a Nakłem Śląskim – dodaje Paweł Rodzoś.

Ruch towarowy na odcinku Bytom Karb – Nakło Śląskie już przywrócony

Intensywne prace związane z przebudową peronów trwają również w Karbiu i Stroszku. Firma PORR SA zakończyła już pierwszy etap przebudowy przystanku kolejowego w Bytomiu Karbiu oraz częściowo budowę nowego przystanku w Bytomiu Stroszku tuż obok wiaduktu nad ul. Strzelców Bytomskich. Ponadto dzięki przebudowie jednego z dwóch torów linii kolejowej na odcinku Bytom Karb – Radzionków Rojca na zmodernizowane już tory powróciły pociągi towarowe.

Prace związane z montażem nowego poszycia dachu hali peronowej dworca PKP w Bytomiu są już na ukończeniu. Wykonawcy inwestycji – firmie PORR SA – pozostały jeszcze tylko ostatnie prace wykończeniowe, a w wakacje rozpocznie się już montaż oświetlenia hali.
Dworzec PKP w Bytomiu/foto: UM Bytom

Przebudowa lub modernizacja wiaduktów kolejowych

Na całym bytomskim odcinku linii kolejowej nr 131 trwają prace związane z przebudową lub remontami wiaduktów kolejowych. To kilkanaście wiaduktów, głównie drogowych, które wykonawca całkowicie przebudowywuje, jak wiadukt na Zamłyniu, nad ul. Krzyżową, Chorzowską, Dojazd czy Dąbrowa Miejska lub remontuje, m.in. wiadukt nad ul. Sienną oraz Strzelców Bytomskich, a także wiadukt nad linią tramwajową łączącą Bytom z Chorzowem.

Nastawnia bramowa przechodzi gruntowny remont

W kwietniu firma PORR SA rozpoczęła remont zabytkowej nastawni bramowej. W ramach prac wykonawca oczyści i pomaluje konstrukcję, przeprowadzi renowację elewacji i dachu, wymieni drzwi, okna i oświetlenie. Zaplanowana jest też modernizacja wnętrza oraz podświetlenie obiektu. Łączny koszt to około 1,4 mln zł.

Obecnie trwają prace związane z oczyszczeniem konstrukcji stalowej, elewacji bezpośrednio nad torami kolejowymi oraz naprawy podziemnych części niższej kondygnacji nastawni, a wkrótce ruszą także roboty związane z wymianą stolarki okiennej.

Komentarze