Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trako 2023: CZLoko prezentuje lokomotywę DualShunter 2000

inforail
20.09.2023 09:45
0 Komentarzy

Na targach w Gdańsku zaprezentowana została nowa lokomotywa DualShunter 2000 czeskiej firmy CZLoko.

Jest to pierwsza nowa czeską lokomotywa elektryczną od15 lat. Od wprowadzenia na rynek lokomotyw serii 380 (109e) firmy Škoda Transportation.

Krok do przodu

To duży krok dla czeskiej firmy CZLoko. Po serii 744 jest to druga całkowicie nowa lokomotywa opracowana przez tę czeską firmę.

Wierzymy, że lokomotywa ma znaczny potencjał dzięki swojej wszechstronności i wydajności – powiedział podczas prezentacji Jan Kutálek, dyrektor sprzedaży CZ LOKO.

Czeska firma celowo prezentuje lokomotywę w Polsce, gdyż uważa nasz kraj jako perspektywiczny rynek. Przypomnijmy, że Czesi dostarczyli jakiś czas temu lokomotywy manewrowe dla PKP Intercity. Są zatem obecni w Polsce.
Lokomotywa DualShunter 2000 jest przeznaczona do średnio ciężkiej pracy manewrowej i torowej na szlakach zelektryfikowanych z systemem 3 kV DC, do pracy w trakcji niezelektryfikowanej została wyposażona w silnik spalinowy Caterpillar C32 EU stage V o mocy 895 kW. Daje to możliwość wykorzystania zalet trakcji niezelektryfikowanej podczas prowadzenia pociągów towarowych po szlakach zelektryfikowanych, a jednocześnie, dzięki odpowiednio mocnemu silnikowi spalinowemu, umożliwia bezproblemową pracę na bocznicach i liniach niezelektryfikowanych. Eliminuje to konieczność posiadania dwóch lokomotyw (elektrycznej i spalinowej) lub obsługi lokomotywy spalinowej na szlakach elektrycznych, co jest nie tylko nieekonomiczne, ale także nieekologiczne. Oczywiście możliwe jest również wykorzystanie odzysku energii podczas hamowania EDB w przypadku pracy na liniach zelektryfikowanych.

Lokomotywa CZLoko

Zielony Ład dla Europy, promujący redukcję śladu węglowego, jest dla nas dużym wyzwaniem. Od dawna śledzimy ten trend i szczegółowo analizujemy zalety i wady tych nieszablonowych rozwiązań. Bez innowacyjnych projektów nigdy nie posunęlibyśmy się do przodu – powiedział Kutálek.

Komentarze