Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Toruń: Rewitalizacja linii kolejowej do Brodnicy

inforail
27.12.2010 14:11
0 Komentarzy

Turystyczna rewitalizacja linii kolejowej Toruń-Brodnica nabiera coraz bardziej realnych kształtów. W ubiegłym tygodniu w Białymstoku odebraliśmy parowóz i cztery wagony pasażerskie, od których rozpoczynamy budowę kolekcji zabytkowego taboru. W Grudziądzu kontrahent przekazał Urzędowi Marszałkowskiemu lokomotywę spalinową z lat 60-tych ubiegłego wieku.
– Powstaje modny obecnie w Europie i w świecie produkt turystyczny –wakacyjna kolej z czasów babć i pradziadków, pozwalająca na zwiedzanie i dojazd do interesujących turystycznie terenów, w tym przypadku Pojezierza Brodnickiego. Zabytkowe pociągi jeżdżą obecnie w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych, cieszą się wielkim zainteresowaniem –wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.
Lokomotywę spalinową SM41-111 i wyprodukowany w 1951 roku parowóz Ol49-3, a także cztery muzealnej dziś wartości wagony kupiliśmy z wolnej ręki od spółki PKP Cargo, która jako jedyna na rynku dysponowała interesującymi nas elementami składów. Zapłaciliśmy niecałe 313 tysięcy złotych. Na początku przyszłego roku rozpoczniemy konieczne remonty, bo zarówno lokomotywy, jak i wagony stały na bocznicach kolejowych wiele lat. Miejscem ich tymczasowego postoju będzie teren lokomotywowni Toruń Kluczyki.
SM41- 111 to lokomotywa z silnikiem spalinowym produkowana na Węgrzech do końca lat 60. ubiegłego wieku. Do Polski sprowadzono w 1961 roku 264 takie maszyny, ostatecznie wycofano je z torów dziesięć lat temu. Polski parowóz Ol49-3 to jeden z pierwszych w swojej klasie, wyprodukowany w 1951 roku w Chrzanowie. Choć może trudno w to uwierzyć, rozwijał prędkość 100 kilometrów na godzinę.
Zakup i odnowa zabytkowego taboru jest pierwszym etapem projektu kujawsko-pomorskiej kolei turystycznej. Etapem drugim będzie odnowa dworców i zabudowań stacyjnych wzdłuż trasy Toruń-Brodnica z przeznaczeniem na hoteliki, restauracje, sklepy z rękodziełem i minimuzea. Szacowany koszt przedsięwzięcia, możliwego dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to 12 milionów złotych.

Komentarze