Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Torowisko wzmocnione syntetycznymi makrowłóknami

inforail
16.07.2013 18:21
0 Komentarzy
Wzmocnienie betonu syntetycznymi włóknami, stosowane między innymi w konstrukcji tuneli, znalazło w ostatnim czasie zastosowanie również na kolei. Kompozytową konstrukcję torowiska wykorzystano na kolei London Docklands Light Railway.

fot2_760

Klasyczne torowisko podsypkowe z szynami ułożonymi na podkładach od dwóch stuleci stanowi podstawę kolei. W ostatnich dziesięcioleciach wprowadzane są nowe technologie bezpodsypkowe, tak aby zmniejszyć koszty budowy i eksploatacji torowiska.
Nowe torowisko w omawianej technologii wykonała firma Elasto Plastic Concrete Europe. Beton wzmacniany włóknami zastosowano w 2004 roku na odcinku London Docklands od Canning Town do London City Airport. Kolejne torowisko w tej technologii wykonano na odcinku London City Airport –linia Woolwich w 2008 r. Inwestycja objęła również torowisko w tunelu pod Tamizą.
Podbudowa jest wykonanie w formie płyty betonowej wzmocnionej syntetycznym włóknem, zastępującym stalowe zbrojenie. W ramach projektu wykorzystano 20 ton włókien, które aplikowano w ilości 6 kg na 1 m3 betonu. Taka ilość włókien zapewnia odpowiednią wytrzymałość płyty  betonowej przy istniejących warunkach związanych m. in. z rozszerzalnością termiczną.  Grubość płyty wyniosła 15-20 cm, a szerokość –2-3 metry. Całkowita długość wykonanego odcinka bezpodsypkowego podtorza wyniosła 6 km.
Producent podaje następujące zalety rozwiązania:
  • zwiększona trwałość w wyniku braku korozji zbrojenia
  • obniżone koszty utrzymania
  • zmniejszenie prądów błądzących
  • wzmocnienie betonu na całej grubości płyty podtorowej
  • dowolność w umiejscawianiu dylatacji
  • zwiększona odporność na ścinanie i rozciąganie
Zastosowanie wzmocnienia włóknem ma eliminować czasochłonne i kosztowne przygotowanie zbrojenia, realizowane poprzez kształtowanie drutów i spawanie, wykonywane w miejscu realizacji prac budowlanych. Makrowłókna zapewniają monolityczną strukturę kompozytowej płyty betonowej, a także powstrzymują pęknięcia przed propagacją.

cracking3_760

Kompozytową płytę betonową zastosowano również na odcinkach linii japońskiej kolei dużej prędkości Shinkansen, gdzie poszukiwano rozwiązań niedrogich w eksploatacji. To niekonwencjonalne rozwiązane zostało zastosowane, gdyż inspekcje i nakłady utrzymaniowe na klasyczne torowisko wynosiły 1/3 ogólnych kosztów eksploatacji.

Komentarze