Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tomasz Zaboklicki doktorem honoris causa UTP

inforail
11.06.2015 07:16
0 Komentarzy

Prezesfabryki Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki w środę otrzymałtytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (UTP) wBydgoszczy. Uczelnia po raz pierwszy to wyróżnienie przyznała przedstawicielowisfery gospodarki. Tytułdoktora honorowego uczelni uzyskują reprezentanci świata naukowego, światakultury, a – według mnie – w niedostatecznym stopniu przedstawiciele światagospodarczego, którzy tworzą otaczający nas świat, decydują o jego kształcie irozwoju, decydują o tym, jaka będzie nasza przyszłość” – powiedział rektorUTP prof. Antoni Bukaluk.

Senat uczelni przyznałtytuł doktora h.c. Zaboklickiemu na wniosek Rady Wydziały InżynieriiMechanicznej, z którym Pesa ściśle współpracuje.

W czasielaudacji dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej prof. Bogdan Żółtowskipokreślił, że Zaboklicki jest wybitnym organizatorem i menedżerem, który”uratował swoją firmę przed bankructwem, a następnie rozpędził ją naświatowych torach”.

Zaboklickiurodził się w 1958 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem ekonomii na UniwersytecieMikołaja Kopernika w Toruniu (1981) i studiów podyplomowych z zakresu imarketingu na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) wPoznaniu.

W 1983 r.rozpoczął pracę z Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy, które w2001 r. zmieniły nazwę na Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz SA. W 1997 r. zostałczłonkiem zarządu firmy, a od 1998 r. jest prezesem i dyrektorem generalnym.

Pod jegokierownictwem firma przeszła kolejne etapy prywatyzacji, zakończone wykupemmenedżerskim z udziałem akcjonariatu pracowniczego. Wraz ze współpracownikamistworzył nowoczesną firmą, która stała się znaczącym w Europie producentemtaboru szynowego – tramwajów, pociągów i lokomotyw.

W czasiewykładu Zaboklicki podkreślił, że sukces Pesy był możliwy dzięki pracymenedżerów i załogi, a także konsekwentnemu przestrzeganiu zasad.

Przedstawiłteż 10 celów koniecznych według niego do osiągnięcia skuteczności w biznesie:określenie zasad i ich przestrzeganie, stawianie na umiejętność pracyzespołowej, uczciwość, długookresowe spojrzenie, reinwestowanie do wnętrzafirmy kosztem konsumpcjonizmu, bycie firmą uczącą się, innowacyjność,dywersyfikacja produktowa i rynkowa, niezadowolenie, zasada budowaniasukcesorów (przygotowywania następców).

Pesa odwielu lat współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. Międzyinnymi firma współfinansowała otwarte na uczelni przed rokiem LaboratoriumBadań Struktur Wielkogabarytowych, w którym zainstalowano urządzeniapozwalające na badania wytrzymałościowe dużych podzespołów maszyn i pojazdów,poddawanych działaniu sił dynamicznych. W fabryce zatrudnienie znajduje wieluabsolwentów różnych kierunków uniwersytetu.

Komentarze