Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Testowa łączność głosowa na linii kolejowej Warszawa – Trójmiasto

inforail
13.08.2024 13:45
0 Komentarzy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały ważną umowę z firmą Nokia Solutions and Networks sp. z o.o., która jest jednym z dwóch kluczowych dostawców sprzętu dla systemu GSM-R.

Umowa przewiduje aktualizację oprogramowania i rekonfigurację sieci radiowej, aby zintegrować ją z nową centralą dostarczoną w ramach krajowego projektu wdrożenia sieci GSM-R.

Spis treści:

  1. Jakie konkretne linie kolejowe zostaną zintegrowane w ramach projektu wdrożenia sieci GSM-R?
  2. Na czym dokładnie polega proces eksploatacji obserwowanej łączności głosowej GSM-R i jakie korzyści przyniesie przewoźnikom?
  3. Jakie będą kolejne kroki po zakończeniu integracji sieci GSM-R i udostępnieniu łączności głosowej na pozostałych liniach kolejowych?
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały ważną umowę z firmą Nokia Solutions and Networks sp. z o.o., która jest jednym z dwóch kluczowych dostawców sprzętu dla systemu GSM-R.
Linia kolejowa/foto: PKP PLK

Kolejna umowa

Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. jest drugim partnerem w tym projekcie – wcześniej umowę podpisano z konsorcjum Kontron Transportation Sp. z o.o. i Kontron Transportation GmbH. Wspólnie pracują nad stworzeniem jednolitej sieci GSM-R, która zintegruje dotychczasową infrastrukturę telekomunikacyjną na kilku kluczowych liniach kolejowych, takich jak Opole – Wrocław, Warszawa Wschodnia – Terespol, czy Gdańsk Główny – Gdynia Główna. W przyszłości sieć zostanie połączona z nową infrastrukturą budowaną w ramach projektu ERTMS/GSM-R.

Pierwszym rezultatem tych działań będzie uruchomienie testowej eksploatacji łączności głosowej GSM-R na linii Warszawa – Trójmiasto w trzecim kwartale 2025 roku. Testy te, zwane eksploatacją obserwowaną, pozwolą na sprawdzenie systemu w praktyce, co umożliwi zbieranie doświadczeń i przygotowanie bezpiecznego wdrożenia. Będzie to obejmowało komunikację pomiędzy dyżurnymi ruchu a maszynistami oraz innymi pracownikami PLK i przewoźników.

Zebrane w trakcie testów doświadczenia pomogą w opracowaniu ostatecznych instrukcji i regulaminów. Po zakończeniu fazy testowej, łączność głosowa GSM-R zostanie udostępniona na innych liniach kolejowych objętych projektem. Całość prac związanych z integracją sieci GSM-R potrwa 13 miesięcy.

Komentarze