Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tarcza drąży w Łodzi ale wolniej. Mieszkańcy nadal w hotelach  

inforail
19.07.2024 15:45
0 Komentarzy

Trudne warunki gruntowe spowolniły tempo drążenia tunelu średnicowego pod Łodzią przez tarczę TBM Katarzyna, dlatego wykonawca inwestycji przedłużył pobyt w hotelach mieszkańcom relokowanym na czas prac z dwóch budynków przy ul. Legionów – poinformowały PAP PKP PLK.

Jak przekazał Rafał Wilgusiak z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., generalny wykonawca budowy tunelu średnicowego pod Łodzią przedłużył mieszkańcom relokowanym z budynków przy ul. Legionów 57 i 59 pobyt w hotelach, do których przenieśli się na czas prowadzenia prac pod ich domami.

Spis treści:

·  Dlaczego przedłużono pobyt mieszkańcom relokowanym z budynków przy ul. Legionów w hotelach?

·  Jakie środki bezpieczeństwa są stosowane podczas drążenia tunelu średnicowego pod Łodzią?

·  Jakie są terminy zakończenia prac budowlanych oraz rozpoczęcia kursowania pociągów tunelem średnicowym pod Łodzią?

Trudne warunki gruntowe spowolniły tempo drążenia tunelu średnicowego pod Łodzią przez tarczę TBM Katarzyna, dlatego wykonawca inwestycji przedłużył pobyt w hotelach mieszkańcom relokowanym na czas prac z dwóch budynków przy ul. Legionów - poinformowały PAP PKP PLK.
Tarcza TBM

Dłużej w hotelach

Opóźnienie tempa drążenia tunelu zostało spowodowane przez trudne warunki gruntowe, jakie na swojej drodze napotkała tarcza TBM Katarzyna.

„Powrót relokowanych osób do ich lokali nastąpi po przejściu TBM pod posesjami, czyli w sierpniu. Aktualnie TBM znajduje się między ul. Legionów 57 a ul. Legionów 59. Niezmiennie priorytetem pozostaje zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla inwestycji oraz nieruchomości na trasie budowy. Stan budynków jest monitorowany. Bieżący nadzór sprawują specjaliści ze strony wykonawcy” – poinformowały PKP PLK.

Inwestor zapewnił, że podejmowane przez niego działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom i nie wynikają z pogorszenia stanu konstrukcyjnego budynków. Pomiary wykonywane przez specjalne czujniki nie wykazały odchyleń.

„Wykonawca jest w stałym kontakcie z właścicielami budynków. W przypadku ewentualnych uszkodzeń mienia, osoby poszkodowane mogą dochodzić swoich roszczeń zgodnie z przepisami prawa. Kolejni mieszkańcy będą informowani o przejściu TBM pod ich nieruchomościami z odpowiednim wyprzedzeniem. Terminy czasowej relokacji zainteresowanym mieszkańcom przekaże wykonawca” – wskazano w komunikacie.

Obecnie, po wielomiesięcznym przestoju, pracują obie tarcze drążące tunel średnicowy pod Łodzią. Większa z nich, Katarzyna, tworzy dwutorowy odcinek trasy średnicowej od Kozin do Dworca Łódź Fabryczna, przez stacje Łódź Polesie i Śródmieście. Natomiast mniejsza, Faustyna, w ostatnich dniach czerwca przebiła się do przyszłej stacji Łódź Koziny i po odwróceniu rozpocznie drążenie ostatniego odcinka tunelu w kierunku Łodzi Kaliskiej.

Według harmonogramu prace przy budowie tunelu średnicowego pod Łodzią mają zakończyć się w połowie przyszłego roku, a w grudniu 2026 r. tunelem od stacji Łódź Fabryczna do Żabieńca i Łodzi Kaliskiej pojadą pierwsze pociągi. Od stacji Łódź Fabryczna do stacji Koziny pociągi będą jeździć tunelem dwutorowym; później pojadą jednym z czterech jednotorowych tuneli. Dwa z nich łączą centrum Łodzi ze stacją Żabieniec w kierunku Kutna, a dwa kolejne wyprowadzają ruch na południe przez Łódź Kaliską w kierunku Sieradza i Kalisza.

Równolegle prowadzone są wstępne prace przy budowie tunelu kolejowego dla Kolei Dużych Prędkości. Roboty polegają na wzmocnieniu gruntu pod budynkiem Łódzkiego Domu Kultury i komory startowej tunelu na Retkini. (PAP)

Komentarze