Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Taki Flirt mógłby pojechać z Gdyni do Helu

inforail
27.12.2021 09:45
0 Komentarzy
Stadler ustanowił rekord, który zostanie oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Chodzi o podróż pociągiem akumulatorowym w trybie wykorzystania samej baterii.

224 km na baterii

Podczas podróży na trasie z Berlina do Warnemünde FLIRT Akku osiągnął zasięg dokładnie 224,00 km na baterii w zimowych temperaturach. Trzyczłonowy skład jest rozwijany przez firmę Stadler od 2016 roku. Taki pojazd z powodzeniem mógłby obsługiwać połączenie z Gdyni do Helu. A to stawia pod znakiem zapytania konieczność inwestowania w hybrydy dieslowsko-elektryczne czy wodorowo-elektryczne.    

Dodatkowo skład jest neutralny pod względem emisji CO2 i jest dobrą alternatywą do eksploatacji na niezelektryfikowanych trasach kolejowych. Pojazd był zatwierdzony przez Niemiecki Federalny Urząd Kolejowy i po raz pierwszy wprowadzony do ruchu w 2018 roku.

Pojazd testowy FLIRT Akku przejechał około 15 000 kilometrów na zasilaniu samym akumulatorem, przed ustanowieniem rekordu świata.

„Zaprojektowaliśmy i obliczyliśmy pojazd na zasięg operacyjny 80 kilometrów, w zależności od trasy i wymagań odpowiedniej sieci. Ale podczas różnych podróży testujących technologię udało nam się zrealizować znacznie większe zasięgi, dzięki czemu odważyliśmy się nawet pobić rekord świata w zimowych temperaturach. Ten pojazd musiał już radzić sobie z różnymi scenariuszami, takimi jak odrabianie nieplanowanych opóźnień na torze lub kursowania w ekstremalnie gorących lub zimnych warunkach pogodowych” – wyjaśnia Evelyn Thiel, Lider Projektu Technicznego dla FLIRT Akku w Stadlerze.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zostaliśmy oficjalnym rekordzistą świata w pokonaniu najdłuższej trasy na samym akumulatorze. Osiągnęliśmy ten wynik w warunkach pogodowych, które nie są idealne do wykorzystywania baterii. Stadler już od 75 lat pracuje w obszarze technologii akumulatorów do pojazdów szynowych. Konsekwentnie kontynuowaliśmy to podejście do nietypowych rozwiązań technologicznych w firmie, i opracowaliśmy pociąg, który umożliwia również mobilność neutralną pod względem emisji CO2 na tak zwanych trasach z silnikami wysokoprężnymi”– mówi dr Ansgar Brockmeyer, wiceprezes firmy Stadler.

Przyjazny dla klimatu FLIRT

Pierwszy „szybki pociąg międzymiastowy i regionalny” został opracowany w 2002 roku na zlecenie Szwajcarskich Kolei Federalnych SBB dla kolei miejskiej Zug. Czteroczłonowa seria weszła do użytku pasażerskiego pod nazwą RABe 523 2004. Od tego czasu FLIRT stał się międzynarodowym bestsellerem z ponad 2000 sprzedanymi pojazdami. Dziś pojazdy tego typu są eksploatowane w 20 krajach, praktycznie we wszystkich strefach klimatycznych, od równika po koło podbiegunowe, z czego 528 w samych Niemczech.

Jednopokładowa jednostka trakcyjna regionalna i międzymiastowa przekonuje elastycznością. Składy złożone z od dwóch do sześciu członów są możliwe do zrealizowania w konstrukcjach normalnych i szerokotorowych dla prędkości maksymalnych od 160 do 200 km/h. W ten sposób FLIRT można bardzo elastycznie dostosować do indywidualnych wymagań klienta pod względem technologii napędu, liczby siedzeń, przepływu pasażerów i wystroju wnętrza. Lekka aluminiowa konstrukcja, konstrukcja przyjazna w konserwacji i komponenty, które zostały wypróbowane i przetestowane tysiące razy, pomagają utrzymać niskie koszty eksploatacji, energii i konserwacji. Oprócz napędów elektrycznych, wysokoprężnych lub bimodalnych, FLIRT jest również dostępny z przyjaznym dla klimatu napędem akumulatorowym i wodorowym.

BEMU

Dzięki FLIRT Akku firma Stadler opracowała tak zwaną BEMU (bateryjno-elektryczna jednostka trakcyjna), która będzie działać zarówno jako klasyczny EMU (elektryczna jednostka), jak i zasilany bateryjnie na trasach niezelektryfikowanych. To sprawia, że ​​jest optymalny dla tras częściowo zelektryfikowanych, które obecnie nadal wymagają obsługi pociągami z silnikiem diesla. Stadler wygrał już pierwszy przetarg na zieloną technologię w Niemczech i sprzedał 55 FLIRT-ów Zrzeszeniu Transportu Lokalnego Szlezwika-Holsztynu w 2019 roku. W listopadzie 2021 roku Deutsche Bahn Regio złożyło kolejne zamówienie na 44 pojazdy. Oprócz tego Stadler buduje również pierwszy zasilany wodorem FLIRT dla Urzędu Transportu Hrabstwa San Bernardino (SBCTA) w USA.

Komentarze