Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szykują się naprawy P4 trójmiejskich EN57

inforail
16.08.2022 08:45
0 Komentarzy

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście opublikowała ogłoszenie informacyjne dotyczące wykonania naprawy poziomu P4 pojazdów kolejowych.

Szacowana data publikacji ogłoszenia o zamówieniu to 3 października 2022 roku.

Dwa zadania

Zamówienia ma obejmować dwa zadania:

Zadanie 1 – naprawa poziomu P4 na pojazdach kolejowych serii EN57AKM w ilości 10 ezt opcją do 12 ezt. To składy zmodernizowane przez ZNTK Mińsk Mazowiecki.

Zadanie 2 – naprawa poziomu P4 na pojeździe kolejowym EN57-1718. To natomiast jednostka zmodernizowana przez TS Opole, tzw. Opolanka.

Z końcem 2013 roku na trójmiejskich torach zadebiutował skład EN57AKM-1718 zmodernizowany przez TS Opole. Stąd taki przydomek. Kolejne jednostki dla PKP SKM wyremontowała już bydgoska PESA do spółki z ZNTK Mińsk Mazowiecki. Kłopoty przewoźnika z modernizacją pociągów rozpoczęły się wraz z plajtą wybranego w przetargu wykonawcy, a więc wspomnianej firmy Tabor Szynowy Opole. Spółce tej udało się, i to z rocznym poślizgiem, zmodernizować jedną jednostkę, prace przy drugiej zostały przerwane, wykonawca nie miał pieniędzy chociażby na zakup podzespołów. Wyremontowany skład dosyć długo czekał też na dopuszczenie do ruchu, a co zatym idzie decyzję UTK.

W związku z kłopotami wykonawcy PKP SKM postanowiła powtórzyć przetarg. Wygrała go bydgoska PESA, umowę na modernizację ezt-ów podpisano we wrześniu 2013 roku. Dzięki technicznej modernizacji i wymianie silników na asynchroniczne pojazd może jeździć o 10 km szybciej niż przed remontem, a więc 120 km/h. Po modernizacji pociąg może rozpędzić się dwukrotnie szybciej niż przez modernizacją i zużywa o 30 % mniej energii oraz generuje mniejszy hałas. Liftingowi zostało poddane zarówno pudło składu, jak i jego wnętrze. W pociągu pojawiły się nowe okna, nowe siedzenia, nowe kabiny WC dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dźwiękowy i wizualny system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Łatwiejszy dostęp do jednostki zapewnią osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi zapewniają też rampy.

Komentarze