Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Świętokrzyskie: Modernizacje, odtworzenia i nowa linia kolejowa

inforail
27.05.2011 10:42
0 Komentarzy

W województwie świętokrzyskim nie ma wyłączania linii ze względów technicznych. Jest szansa na budowę łącznicy Czarnca –Włoszczowa. Kolejna konferencja Zbigniewa Szafrańskiego prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 25 maja w Kielcach, dotyczyła –podobnie jak poprzednie trzynaście spotkań z marszałkami i przedstawicielami województw –omówienia infrastruktury i możliwości włączenia do kolejnej perspektywy finansowej RPO projektów związanych z drogą kolejową.
Jeśli kolej – która według ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, ma być istotnym elementem systemu komunikacji w województwie – ma dobrze pełnić funkcje usługową, to PLK powinna otrzymać informacje, czy i jak będą wykorzystane linie w regionie. Czy do transportu towarowego, czy do pasażerskiego, który wymaga znacznie lepszych parametrów? –informował prezes PLK.
Dotychczas w RPO województwa świętokrzyskiego nie było ujętych zadań związanych z infrastruktura kolejową. Może się to jednak zmienić. Mamy deklaracje marszałka województwa, że jest gotów współfinansować budowę pięciokilometrowej łącznicy Czarnca –Włoszczowa. –pozytywnie oceniał sytuację Zbigniew Szafrański. Powstanie nowej linii, łączącej z CMK, potrwa nie mniej niż dwa lata, a czas realizacji zależy nie tylko od PLK, ale także od urzędów województwa i ich sprawnej realizacji procedur formalnoprawnych towarzyszących przedsięwzięciu.
Na terenie województwa nie ma zagrożenia, że linie będą zamykane z przyczyn technicznych. Najważniejszy kierunek to trasa: Skarżysko Kamienna – Radom -Warszawa. PLK przygotowuje dokumentację modernizacji na cala trasę. Odcinek Kielce –Radom miałby przywróconą prędkość konstrukcyjną 100 –120 km/h, natomiast od Radomia do Warszawy przewidziana jest prędkość 160 km/h. Chcemy prace na trasie od Radomia do Skarżyska Kamiennej, w miejscach najsłabszych, rozpocząć jeszcze w 2011 r. wykorzystując oszczędności powstałe przy przetargach.- mówił Zbigniew Szafrański. Prezes sygnalizował również, ze rozpoczęcie prac przyniesie czasowe utrudnienia przejazdu.
Istotna dla regionu linia z Kielc w stronę Krakowa jest w dobrym stanie, w tym roku zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości spowodowane zeszłorocznym podmyciem toru.
Odżywać zaczyna kierunek od Skarżyska, przez Ostrowiec Świętokrzyski do Sandomierza. W polaczeniu z projektami realizowanymi w województwie podkarpackim powstaje sprawne polaczenie od Rzeszowa przez Sandomierz, Skarżysko Kamienną do Warszawy. Jest szansa, że w 2013 r. będzie można korzystać z połączenia i wrócą pociągi do Sandomierza.
W trakcie dyskusji omawiano m.in. zagadnienia finansowania infrastruktury kolejowej, poprawiania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, połączenia do CMK oraz do planowanej linii kolei dużych prędkości. Prezes PLK apelował, aby informacja o modernizowaniu dróg z przejazdami kolejowo- drogowymi, pojawiała się nie w momencie realizacji prac lecz z wyprzedzeniem, by i PLK mogła efektywnie do nich się włączyć.
Świętokrzyskiemu spotkaniu towarzyszyła konferencja prasowa prezesa PLK.

Komentarze