Strajk w warmińsko-mazurskim odwołany. W zachodniopomorskim najpierw pikieta
Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny w Polregio poinformował o odwołaniu strajku w województwie warmińsko-mazurskim.
Nadal niepewna jest natomiast sytuacja w województwie zachodniopomorskim, gdzie zapowiedziano protest.
Pikieta
4 października o godz. 13.00 przed siedzibą Marszałka Województwa w Szczecinie ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, odbędzie się pikieta pracowników Zakładu Spółki Polregio S.A. w Szczecinie. Podczas pikiety zademonstrujemy swoje niezadowolenie z postawy Marszałka województwa zachodniopomorskiego, który odmówił zawarcia porozumienia Zarządem Spółki gwarantującego wprowadzenie podwyżki wynagrodzeń, tym samym pracownicy zapewniający codzienny dojazd wielu tysiącom pasażerów w województwie zostali wykluczeni z akcji, na którą przystało 13 Marszałków pozostałych województw podali związkowcy w komunikacie.
Stanowisko Polregio
Polregio S.A. zawarło ze Stroną Społeczną porozumienie wprowadzające 800 zł brutto podwyżki wynagrodzenia. W uposażeniu zasadniczym dla wszystkich pracowników warmińsko-mazurskiego zakładu Spółki. Zgodę na podwyżki wyraził Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podpisanie dokumentu jest konsekwencją uzgodnień pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem Polregio z 25 września. Dzięki porozumieniu pasażerowie Polregio w województwie warmińsko-mazurskim będą mieli zapewnioną ciągłość przewozów kolejowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zgodnie z propozycją zarządu Polregio, podwyżki wynagrodzeń zostaną sfinansowane z rosnących przychodów ze sprzedaży biletów. Tylko w pierwszej połowie roku pociągami Polregio w całej Polsce przejechało o 8 mln pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
– Cieszę się, że udało nam się dojść do porozumienia, bo dzięki temu będziemy mogli zapewnić nieprzerwane świadczenie usług kolejowych dla naszych pasażerów. Z drugiej strony, pracownicy za swoją ciężką pracę i dobre wyniki otrzymają zasłużone podwyżki – mówi Adam Pawlik, prezes zarządu Polregio S.A.
2023 r. jest rekordowy dla Polregio pod względem liczby przewiezionych pasażerów. To przekłada się na wzrost środków ze sprzedaży biletów w stosunku do planów. Dlatego zarząd Spółki zaproponował organizatorom transportu, czyli poszczególnym Marszałkom województw, sfinansowanie podwyżek z dodatkowych przychodów. Pozwoliło to wyjść naprzeciw oczekiwaniom Strony Społecznej,
a z drugiej strony umożliwiło organizatorom transportu znalezienie źródła sfinansowania podwyżek, które nie obciążało budżetów samorządowych.
W chwili obecnej jedynym organizatorem transportu, który nie wyraził zgody na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników, jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Oznacza to, że w tym województwie realna jest groźba strajku pracowników zachodniopomorskiego zakładu Spółki, który związki zawodowe, w wyniku przeprowadzonych mediacji i referendum strajkowego zaplanowały na 10 października. Na 4 października o godz. 13 zaplanowano również pikietę pod siedzibą Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Zarząd Polregio prowadzi wszelkie działania, żeby do strajku w województwie zachodniopomorskim nie doszło. Deklaruje otwartość na podpisanie porozumienia z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego. Na takich samych zasadach, jak w pozostałych 14 województwach, na terenie których spółka realizuje przewozy pasażerskie
Komentarze