Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Stadler liczy na wygraną w przetargu na piętrusy

inforail
13.03.2014 11:09
0 Komentarzy

Coraz mniej niewiadomych w przetargach taborowych PKP Intercity. Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że zamówieniem na dostawę 20 wagonów jest zainteresowana tylko FPS Cegielski z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że to właśnie poznański producent, w konsorcjum z ARP, wygra. Niewiadoma pozostaje zatem tylko przetarg na piętrusy. Przypomnijmy, że zainteresowanych dostawą 10 ezt-ów na trasę Warszawa –Łódź jest sześciu producentów. To Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A. (CAF), Škoda Vagonka, Bombardier Transportation, Newag, Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz oraz Stadler Polska. Ten ostatni producent, który ma już podpisane umowy na dostawę Flirtów dla ŁKA i właśnie PKP Intercity (po 20 składów dla każdego z przewoźników), wydaje się być jednym z poważniejszych kandydatów do wygranej. Czy po wspomnianych Flirtach przyjdzie kolej na KISS-y? Pytamy, co o przetargu myśli sam zainteresowany? „Firma Stadler ma ogromne doświadczenie w produkcji pociągów piętrowych”- mówi nam Stanisław Skalski, członek zarządu Stadler Polska i dyrektor handlowy w Grupie Stadler Rail. „Do tej pory dostarczyliśmy przewoźnikom na całym świecie ponad 170 piętrowych zespołów trakcyjnych KISS, przy czym liczba ta obejmuje około 7 różnych typów tych pojazdów. Mamy nadzieję, że będziemy mogli zaoferować je również polskim pasażerom. Pojazdy KISS, podobnie jak nasze pociągi z rodziny FLIRT, cechuje wysoki komfort podróżowania, lekka, nowoczesna konstrukcja ze stopów aluminium (niska masa przynosi wymierne oszczędności w kosztach dostępu do infrastruktury) oraz energooszczędność. Ponadto zespoły trakcyjne KISS są zaprojektowane tak, aby zapewnić najbardziej optymalne i efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki szerokim przejściom i wyjściom zapewniają pasażerom łatwe poruszanie się wewnątrz pojazdu oraz wysiadanie i wsiadanie do środka. Naszym celem jest dostarczenie pojazdów, które pozwolą przewoźnikom efektywnie działać oraz przyniosą im wymierne korzyści finansowe i operacyjne. Będziemy konkurować jakością, komfortem podróżowania, niskimi kosztami eksploatacji i oferowaniem rozwiązań dopasowanych do potrzeb naszych klientów”- dodaje Stanisław Skalski. A zatem nie pozostaje nam nic innego jak tylko oczekiwać na rozstrzygnięcie przetargu.

 Czy Stadler wygra przetarg na dostawę piętrowych ezt-ów dla PKP IC?

Przypomnijmy, że cena pojazdów stanowi zaledwie 33% kryteriów wyboru. Decydować będą też: cena brutto usługi utrzymania tj. stawka za 1 km przebiegu –12%, wskaźnik NPV –30%, współczynnik masy pojazdu -15% oraz parametry funkcjonalno –użytkowe –10%. Pociągi będą kursować w relacji Warszawa Wschodnia – Łódź Fabryczna ze stacjami pośrednimi: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Żyrardów, Skierniewice, Koluszki, Łódź Widzew i Łódź Fabryczna. Przewoźnik wymaga, aby pociągi były przystosowane do prędkości nie mniejszej niż 160 km/h i spełniały wymagania systemu sterowania ruchem ERTMS (z systemem ETCS). Przewoźnik chce, aby każdy ze składów mógł zabrać na pokład ok. 600 pasażerów. Zostanie wyposażony w klimatyzację, zamknięty system toalet, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz miejsca do przewozu rowerów. Producent będzie miał 30 miesięcy na realizację zamówienia.

Polub nas 🙂

Komentarze