Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

`Stacja Solidarność` na dworcu Wrocław Główny

inforail
29.10.2020 06:45
0 Komentarzy

Jedenaściedwustronnych plansz wypełnionych archiwalnymi zdjęciami i opisami wydarzeń zpaździernika 1980 roku – tak prezentuje się wystawa „Stacja Solidarność” naplacu przed dworcem Wrocław Główny.

Jej głównym tematem jest głodówka kolejarzy z października1980 roku, której w tym roku mija 40. rocznica. Dziś protest ten jest małoznany szerszemu gronu opinii publicznej. Jednak w roku, w którym miał miejsce,był zjawiskiem nieprzeciętnym i nietuzinkowym. 21 października 1980 roku wświetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny kolejarze z powstającej również w PKP”Solidarności” rozpoczęli protest głodowy. Domagali się lepszych warunkówpracy, poszanowania swojego zawodu oraz podwyżek wynagrodzeń. Ważną kwestiąbyło przede wszystkim uznanie przez władze PRL i przyjęcie statutu formującegosię Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 października1980 roku podpisano kończące protest porozumienie z przedstawicielami władz.

Głodówka kolejarzy zpaździernika 1980 roku, była aktem odwagi, solidarności oraz gotowości polskichkolejarzy do walki o lepszy byt i wolną oraz demokratyczną Polskę. Dlatego takważne jest oddanie hołdu jej uczestnikom, w szczególności w takiej formie jakekspozycja, która stanęła na placu przed dworcem Wrocław Główny – mówiKrzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

W dniach 21–27października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 delegatów”Solidarności” z całego przedsiębiorstwa PKP podjęło protest głodowy. Jegocelem było przede wszystkim polepszenie warunków pracy na kolei. 31października 1980 r. podpisano porozumienie z przedstawicielami władzgwarantujące spełnienie większości postulatów kolejarzy. Głodówka bezsprzeczniebyła aktem założycielskim „Solidarności” w PKP. Wydarzenia w lokomotywownimocno przeżywali nie tylko kolejarze, ale również członkowie związku w całejPolsce i duża część mieszkańców Wrocławia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, żegłodówka budowała poczucie wspólnoty wrocławian i była jednym z aktówzałożycielskich również wrocławskiej „Solidarności” — mówi dr KamilDworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu.

Ekspozycja, którą możemy oglądać na placu przed dworcemWrocław Główny, to tak naprawdę telegraficzny skrót tamtych wydarzeń. Naarchiwalnych fotografiach znajdziemy protestujących w sytuacjach codziennychpodczas trwania głodówki oraz obrad, które zakończyły się podpisaniemporozumienia. Na zdjęciach pokazano również olbrzymie poparcie społeczneprotestu kolejarzy, a także nakreślono szerszy kontekst historyczny, w którywpisywały się wydarzenia października 1980 roku.

Wystawę „Stacja Solidarność” można oglądać na placu przeddworcem Wrocław Główny do 16 listopada. Przygotował ją Oddział InstytutuPamięci Narodowej we Wrocławiu. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest PKPS.A. (PKP SA)

Komentarze