Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sprintery ŁKA wracają na Warszawę Centralną. Będzie też honorowanie biletów PKP Intercity

inforail
27.08.2024 09:45
0 Komentarzy

Od 1 września pociągi ŁKA „Sprinter” z Łodzi do Warszawy wracają na Dworzec Centralny, a podróż potrwa średnio 66 minut – poinformowała Łódzka Kolej Aglomeracyjna w komunikacie.

Dodano, że na niektórych odcinkach wzajemnie honorowane będą bilety ŁKA i PKP Intercity.

Spis treści:

  1. Jakie są najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy pociągów ŁKA „Sprinter” od 1 września 2024 roku i jak wpłyną one na czas podróży między Łodzią a Warszawą?
  2. Na jakich trasach będą wzajemnie honorowane bilety ŁKA i PKP Intercity, i jakie to ma znaczenie dla podróżnych?
  3. Jakie zmiany w organizacji ruchu i dodatkowe połączenia zostały wprowadzone przez ŁKA na innych liniach w regionie, aby poprawić komfort i dostępność dla pasażerów?
Od 1 września pociągi ŁKA "Sprinter" z Łodzi do Warszawy wracają na Dworzec Centralny, a podróż potrwa średnio 66 minut - poinformowała Łódzka Kolej Aglomeracyjna w komunikacie.
Schemat połączeń ŁKA

Jesienna korekta rozkładu jazdy

Zgodnie z komunikatem ŁKA powakacyjna korekta rozkładu jazdy ma obowiązywać od 1 września do 9 listopada 2024 r. Najważniejsze zmiany to powrót pociągu ŁKA „Sprinter” – najszybszego połączenia między Łodzią i Warszawą (w nowym rozkładzie podróż ma trwać średnio 66 minut) na Warszawę Centralną i Wschodnią (teraz „Sprinter” dojeżdża do Warszawy Głównej). W Łódzkiem pociągi będą się zatrzymywać na nowych przystankach Łódź Zarzew i Głowno Północne na linii do Łowicza, a w obszarze aglomeracji zapowiedziano honorowanie biletów ŁKA w pociągach PKP Intercity.

Dodano, że w ramach korekty rozkładu ŁKA wprowadzi zabiegi organizacyjne, które mają poprawić komfort podróżnych i skrócić podróż.

Ze względu na przebudowę stacji Łódź Kaliska, jedna para pociągów na trasie Łódź – Pabianice pojedzie z jej pominięciem przez przystanki Łódź Pabianicka, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa i Łódź Widzew.

„Aby ułatwić przesiadanie się podróżnych jadących z kierunku Zgierza w kierunku Pabianic po godzinie 6 i 7 rano, wybrane składy przyjadą i odjadą z zachodnich peronów dworca Łódź Kaliska, co znacznie skróci czas przejścia pomiędzy pociągami” – poinformowała Iwona Borowińska z ŁKA.

ŁKA poinformowała, że na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec – Zgierz – Ozorków i Łódź Fabryczna – Koluszki podróżni posiadający ważne bilety ŁKA będą mogli skorzystać z przejazdu pociągami PKP Intercity. W Łodzi w godzinach szczytów przewozowych, niektóre pociągi Intercity będą zatrzymywać się dodatkowo na przystankach Łódź Pabianicka i Łódź – Dąbrowa.

Od września ŁKA uruchomi więcej niż dotychczas pociągów na linii Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Marysin i Łódź Stoki, a poranny pociąg z Ozorkowa będzie teraz kursował na dłuższej trasie z Łęczycy.

W soboty, niedziele i święta zmieni się organizacja ruchu pociągów na linii Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Spała. Przed południem trasę obsłuży jedna para pociągów bezpośrednich, a po południu linię Spała – Tomaszów obsłużą autobusy skomunikowane w Tomaszowie z pociągami w kierunku Łodzi, Drzewicy i Skarżyska-Kamiennej. W Drzewicy ŁKA zachowa skomunikowanie z pociągami Kolei Mazowieckich do Radomia.

Od 1 września linię Skierniewice – Łowicz – Kutno będzie obsługiwać 13 składów na dobę (o 3 więcej niż dotychczas). Na prośbę podróżnych utrzymane zostaną popołudniowe i wieczorne kursy z Kutna w kierunku Łodzi. ŁKA zapowiada też dogodne skomunikowane w Kutnie z pociągami REGIO do Torunia, Poznania i Berlina.

„Do 30 września br. przejazdy autobusami Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA na wszystkich uruchomionych do tej pory liniach będą bezpłatne. Rozkład jazdy KKA jest dopasowany do rozkładu jazdy pociągów ŁKA, co oznacza, że odjazd autobusu ze stacji przesiadkowej, jest uzależniony od czasu przyjazdu skomunikowanego z nim pociągu i odwrotnie. Dzięki ofercie linia kolejowa jest wydłużona o trasę autobusu” – poinformowała Iwona Borowińska z ŁKA w Łodzi.

Obecnie Łódzka Kolej Aglomeracyjna poza trasami kolejowymi obsługuje osiem linii autobusowych (KKA) w regionie, na trasach: Szczerców – Zelów – Łask, Wola Rakowa – Bedoń, Brzeziny – Andrespol, Będzelin – Koluszki – Budziszewice, Leźnica Wielka – Parzęczew – Ozorków, Będków – Rokiciny i Rawa Mazowiecka – Rogów.

Obecnie Łódzka Kolej Aglomeracyjna posiada 39 elektrycznych zespołów trakcyjnych, którymi przewozi ok. 30-40 tys. pasażerów dziennie. Od początku działania przewiozła już ponad 55 mln pasażerów. (PAP)

Komentarze