Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

SOK przygotowuje się do Wszystkich Świętych

inforail
31.10.2024 18:45
0 Komentarzy

Od 31 października do 3 listopada 2024 roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, prowadzić będą ogólnopolskie działania „Wszystkich Świętych 2024”.

Mundurowi apelują głównie o rozwagę, zachowanie ostrożność i stosowanie się do przepisów na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych usytuowanych przy cmentarzach. Głównym celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, a co za tym idzie także osób przemieszczających się koleją na groby najbliższych.

Spis treści:

  1. Jakie działania prewencyjne podejmie Straż Ochrony Kolei (SOK) w okresie Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego
  2. Dlaczego szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowo-drogowych i tzw. „dzikich przejść”?
  3. Jakiego rodzaju specjalistyczny sprzęt wykorzysta SOK, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa podróżnym i pieszym na terenach kolejowych?
Patrol SOK
SOK

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zbliża się Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, więc jak co roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w całym kraju od czwartku rozpoczną działania prewencyjne na obszarach kolejowych, w szczególności na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Sokiści apelują o rozwagę oraz zachowanie większej ostrożności – szczególnie w rejonach cmentarzy. Już w najbliższych dniach wiele osób odwiedzi groby krewnych, bliskich i znajomych. Spowoduje to wzmożony ruch nie tylko na drogach, ale także na kolei. W nadchodzących dniach na przejazdach kolejowo-drogowych, dworcach, peronach i w pociągach pojawi się większa liczba patroli SOK, którzy będą dbać o bezpieczeństwo podróżnych oraz kierowców i pieszych.

Umundurowanych funkcjonariuszy SOK wspierać będą przedstawiciele innych służb oraz pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wspólnie zadbają o spokojny przebieg listopadowych świąt i będą służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.

Mówiąc o bezpieczeństwie w transporcie kolejowym, nie można pominąć wspomnianych już wcześniej przejazdów kolejowo-drogowych oraz tzw. „dzikich przejść”. Aż 99% wypadków spowodowanych jest działalnością kierowców, dlatego też przed wyjazdem na groby najbliższych, Straż Ochrony Kolei apeluje o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach pamiętajmy o bezpiecznych zasadach przekraczania torów. Od początku 2024 roku w całej Polsce doszło do 125 wypadków i kolizji na przejazdach, gdzie życie straciło 33 osoby, a 15 zostało ciężko rannych. Od początku 2024 roku w całej Polsce doszło do 184 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, gdzie życie straciło 138 osób, a 33 zostało ciężko rannych.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa mundurowi wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt, Mobilne Centra Monitoringu, fotopułapki, lornetki termowizyjne i noktowizory, a także psy służbowe. Funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych prowadzić będą działania także po cywilnemu w pociągach i na dworcach kolejowych. Niewyróżniający się z tłumu patrol GOI to skuteczne rozwiązanie w walce ze złodziejami, którzy myślą, że są niezauważeni w tłumie.

Dla osób podróżujących koleją, do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK – 22 474 00 00.

Pamiętajmy! Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zagrożenie na obszarze kolejowym należy bezzwłocznie poinformować o tym Straż Ochrony Kolei.

Komentarze