Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Siemens w sprawie awarii Husarzy

inforail
25.01.2011 15:02
0 Komentarzy

Oświadczenie firmy Siemens w sprawie awarii lokomotyw typu ES64U4-D „Husarz”:

„Lokomotywy typu ES64U4-D „Husarz”dostarczone dla PKP Intercity należą do najnowszych konstrukcji wśród lokomotyw wielosystemowych na świecie. Ten typ pojazdów z powodzeniem jest użytkowany w Austrii i Słowenii. Lokomotywy wyprodukowane przez Siemensa zostały dostarczone zgodnie z podpisaną Umową z PKP Intercity. Właśnie zakończyliśmy okres eksploatacji nadzorowanej lokomotyw, który służył kompleksowej analizie niezbędnych poprawek i ewentualnych korekt. Lokomotywy w najbliższym czasie otrzymają bezterminowe świadectwo dopuszczenia do eksploatacji.
Warunki zimowe w naturalny sposób wymuszają zwiększony nakład prac utrzymaniowych dla całej infrastruktury transportowej. Siemens na bieżąco monitoruje i rozwiązuje zgłaszane problemy eksploatacyjne. Trzeba wyraźnie wskazać, iż przyczyny wielu z nich nie są związane z awaryjnością lokomotyw, a dotyczą napraw powypadkowych, wynikają z nieprawidłowej obsługi lub eksploatacji lokomotyw, działań siły wyższej etc.
Tutaj nasze stanowisko różni się w sposób istotny od ostatnio przedstawionych w mediach wypowiedzi przedstawicieli PKP Intercity. Kapitalne znaczenie ma na przykład właściwe utrzymanie infrastruktury torowej.
Oczywiście działania te są trudniejsze w okresie zimowym. Lokomotywa pasażerska jadąca z prędkością ponad 120 km/h nie powinna pełnić funkcji pługu śnieżnego. Jedną z niezbędnych poprawek, która została wdrożona już w poprzednim okresie zimowym z inicjatywy i na koszt Siemensa, była wymiana pługów śnieżnych we wszystkich dziesięciu „Husarzach”na pługi o mocniejszej konstrukcji. Od tego momentu zanotowaliśmy jedynie sporadyczne przypadki uszkodzenia pługów.
Ważne jest też odpowiednie zaplecze serwisowe oraz dostępna pula części zapasowych –eksploatacyjnych i powypadkowych, niezbędnych do przeprowadzania szybkich napraw. Nie można prowadzić efektywnej eksploatacji lokomotyw bez takiego magazynu, za stworzenie którego odpowiada ich właściciel. Ofertę na magazyn takich części przekazaliśmy do PKP Intercity. Od dłuższego czasu czekamy na odpowiedź naszego klienta. Magazyn ten pozwoliłby nam na dalsze skrócenie czasu napraw, a przez to zwiększyłby dostępność floty lokomotyw.
Kupując najnowocześniejsze lokomotywy na świecie za kwotę 44.5 mln Euro nie można zapomnieć o zapewnieniu środków na niezbędne części zamienne oraz stworzeniu właściwego zaplecza technicznego, w szczególności infrastruktury serwisowej. Nowoczesny tabor kolejowy wymaga odpowiednich warunków do serwisowania. Trudno jest dokonywać czynności serwisowych przy ujemnych temperaturach w halach naprawczych.
Pragniemy podkreślić, że eksploatacja wszystkich 10 lokomotyw rozpoczęła się w czerwcu 2010 r. Zebrane do tej pory doświadczenia potwierdzają prawidłowość konstrukcji dostarczonych lokomotyw. Ujawnione problemy eksploatacyjne staramy się rozwiązywać z PKP Intercity na bieżąco i wypracować optymalny wieloletni model współpracy.”

Komentarze