Sezon turystyczny w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rusza 29 kwietnia
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie inauguruje sezon turystyczny 29 kwietnia.
"W każdą sobotę od maja do października zapraszamy na przejazdy jedynym na Mazowszu wąskotorowym parowozem Px29-1704 z 1929 r." - powiedział PAP pracownik działu promoccji Stacji Muzeum Mikołaj Królikowski.
Atrakcje
"Przejazdem zabytkowego pociągu na skraj Puszczy Kampinoskiej Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zainauguruje sezon turystyczny. Od godziny 9 do 14 na terenie skansenu przewodnik oprowadzi po nim" - powiedział PAP pracownik działu promocji Stacji Muzeum, Mikołaj Królikowski.
"Muzeum zaprasza na przejazdy składem Retro z jedynym jeżdżącym na Mazowszu, odrestaurowanym wąskotorowym parowozem Px29-1704. Znamy go z jednego z odcinków serialu Stanisława Barei +Alternatywy 4+. Będzie możliwość odbycia przejażdzki 2 maja i w każdą kolejną sobotę maja oraz kolejnych miesięcy aż do końca sezonu w październiku, a także w piątek 9 czerwca. W składzie z Px29-1704 będzie pięć wagonów z miejscami dla 182 osób" - wskazał.
Przejazdy rozpoczynają się o godz. 10.30 ze stacji Sochaczew Wąskotorowy do Wilcza Tułowskiego.
"Zapraszamy na piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach z dodatkowymi atrakcjami: grą terenową z upominkami pt. +Po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej+, kolejowymi kolorowankami z taborem Kolei Leśnej +Zamczysko+ oraz florą i fauną Puszczy Kampinoskiej" - wyjaśnił Królikowski.
"W każdą niedzielę od maja do października zapraszamy także na przejażdżki składem z lokomotywą spalinową Lxd2. Jest tam siedem wagonów oraz 250 miejsc. Podczas wakacji skład spalinowy będzie jeździł także w piątki. Pierwsze kursy w tym sezonie odbędą się 1 i 3 maja. Trasa pociągu liczy 18 km. Z okien pociągu można zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej +bramę+ do Kampinoskiego Parku Narodowego" - podkreślił Królikowski.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jedyny zachowany na Mazowszu parowóz wąskotorowy Px29-1704 (typ "Wilno") został zbudowany w 1929 r. w Warszawskiej Spółce Akcyjnej Budowy Parowozów z numerem seryjnym 184. Do 1939 r. kursował on w Kujawskich Kolejach Wąskotorowych pod oznaczeniem Wp29-904. Po wybuchu II wojny światowej został przejęty przez Deutsche Reichsbahn. Niemiecki okupant nadał mu oznaczenie DRB 99 2577. 23 czerwca 1945 r. parowóz powrócił do służby w PKP w lokomotywowni wąskotorowej w Krośniewicach (woj. łódzkie). W późniejszych latach Px29-1704 był użytkowany m.in. we Włocławku, Przeworsku, Gozdowie i Werbkowicach.
W 1977 r. został skierowany do rezerwy PKP. Od 1979 r. znajdował się w Sochaczewie. Na początku 1982 r. pojawił się na planie kultowego serialu +Alternatywy 4+ w reżyserii Stanisława Barei, w odcinku "20-ty stopień zasilania" służył do ogrzewania tytułowego budynku. Przez kilka tygodni po zakończeniu zdjęć stał przed budynkiem przy ul. Grzegorzewskiej 3 na stołecznym Ursynowie. Wiosną tego samego roku został wysłany do całkowitej odbudowy w ZNTK Nowy Sącz.
16 maja 1984 r. stał się czynnym (jeżdżącym) eksponatem Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Px29-1704 prawie 19,7 tony (pusty), ma 218 mm szerokości, rozwija prędkość maksymalną 35 km/h i porusza się po torach o szerokości 750 mm.
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Stacji Muzuem w Warszawie. Mieści się w budynku uruchomionej w 1922 r. budynku Powiatowej Kolei Sochaczewskiej przy ul Licealnej 18. Stacja Muzeum to instytucja kultury z siedzibą w Warszawie powołana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Polskie Koleje Państwowe (PKP). Stacja Muzeum przejęła zbiory i siedzibę po Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Stacja Muzeum została uroczyście otwarta dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów 14 maja 2016 r. W swoich zbiorach posiada wiele drogocennych i unikatowych na skalę europejską eksponatów, które należycie uchronione od zniszczenia i poddane gruntownej renowacji stanowią oś narracji wystawy.
Stacja Muzeum prowadzi swoją działalność w budynku nieczynnego już dworca Warszawa Główna Osobowa, położonego przy ulicy Towarowej 3 w Warszawie, do czasu wybudowania nowoczesnej siedziby dla Stacji. Jedną z atrakcji turystycznych są przejazdy zabytkowymi pociągami Retro. (PAP)
Komentarze