Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Senat bez poprawek do noweli ustawy o transporcie kolejowym

inforail
05.08.2021 09:45
0 Komentarzy
Senatorowie nie zgłosili w środę (4 sierpnia 2021 roku) nowych wniosków o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy wprowadzającej państwowe egzaminy na maszynistę oraz tworzącej krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.

Poprawek do ustawy nie zaproponowała też dzień wcześniej Komisja Infrastruktury.

Egzamin państwowy dla maszynistów

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym przewiduje wprowadzenie jednolitego egzaminu państwowego, który będzie przeprowadzany przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). Chodzi o egzamin na licencję maszynisty i świadectwo maszynisty rozszerzony o część na symulatorze.

Podczas debaty nad nowelą w Senacie prezes UTK Ignacy Góra podkreślił, że wprowadzane zmiany mają poprawić bezpieczeństwo systemu kolejowego. „W tej chwili ośrodek, który szkoli, przeprowadza egzaminy. My chcemy, by egzamin był przeprowadzany przez instytucję państwową” – powiedział.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zarówno szkolenie, jak i egzaminowanie na licencję maszynisty i świadectwo maszynisty są realizowane przez ośrodek szkolenia i egzaminowania. Po wejściu w życie noweli ma nastąpić rozdzielenie funkcji szkolenia i egzaminowania maszynistów. Szkoleniem w dalszym ciągu będą się zajmować ośrodki szkolenia maszynistów i kandydatów na maszynistów, a egzaminy będą prowadzone przez prezesa UTK, będącego centralnym organem administracji rządowej, krajową władzą bezpieczeństwa i krajowym regulatorem transportu kolejowego w rozumieniu przepisów UE z zakresu bezpieczeństwa, interoperacyjności i regulacji transportu kolejowego.

Rejestr maszynistów

Ustawa przewiduje też utworzenie i prowadzenie przez prezesa UTK Krajowego rejestru elektronicznego maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe. W rejestrze będą prowadzone dwie ewidencje – jedna dotycząca kwalifikacji maszynistów, druga związana z monitorowaniem czasu pracy maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.

W ewidencji będą gromadzone za pomocą aplikacji teleinformatycznej wszelkie dane związane z osobami pracującymi na stanowiskach kolejowych związanych z prowadzeniem pojazdu kolejowego, kandydatami na te stanowiska, a także osobami, którym cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdu kolejowego.

W ustawie wprowadzono opłaty za egzaminowanie przez prezesa UTK kandydatów na maszynistów ubiegających się o uzyskanie licencji maszynisty i świadectwa maszynisty, która nie może być wyższa niż równowartość połowy minimalnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku w pierwszym kwartale roku poprzedniego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Głosowanie nad nowelą ma być przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu.(PAP)

Komentarze