Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd chce powstrzymać degradację infrastruktury kolejowej. Ustawowo

inforail
09.09.2019 15:35
0 Komentarzy

Rząd zajmie się wewtorek (9 września) projektem ustawy, której celem jest powstrzymaniedegradacji infrastruktury kolejowej nieeksploatowanych lub wygaszanych linii -wynika z porządku obrad rządu opublikowanego na stronie Kancelarii Prezesa RadyMinistrów.

Przygotowany w resorcie infrastruktury projekt ustawy ozmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, „mana celu powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej, w tym w ramachkorytarzy transportowych” – czytamy w uzasadnieniu.

„Projekt zakłada stworzenie mechanizmów prawnych, któreutrudniają zarządcy likwidację linii kolejowych (przywrócono wymóg zgodywłaściwego ministra) oraz motywują do zagospodarowania gruntów na byłych lubobecnych liniach kolejowych na potrzeby zarządzania i udostępniania liniikolejowych” – podano.

Jak wskazano, oczekiwanym efektem jest powstrzymanielikwidacji infrastruktury po liniach kolejowych i umożliwienie odbudowy iudostępniania obecnie nieeksploatowanych lub wygaszanych linii kolejowych.

Według projektodawcy, likwidacja elementów infrastruktury, wtym podział gruntów pozostałych po formalnie zlikwidowanych liniach kolejowychpowoduje, że ewentualna odbudowa linii kolejowych staje się znacznie utrudniona,droższa lub wręcz niemożliwa.

Dodano, że proponowane zmiany mają na celu stworzeniemechanizmu zachęt dla samorządów województw do zapewnienia lokalnych połączeńkolejowych w głąb sąsiedniego województwa. Mechanizm polega na umożliwieniuprzeznaczenia środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanieprzez województwa zadań w zakresie zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdówkolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich wykonywanych na podstawieumowy o świadczenie usług publicznych.

„Ponadto celem projektowanych zmian jest umożliwieniasamorządom województw realizacji przewozów kolejowych dalej niż najbliższastacja za granicą województwa. Wpłynie to pozytywnie na mobilność osób, którebędą chciały dotrzeć do miasta pełniącego funkcję centrum życia społecznego,zawodowego i kulturalnego dla danego subregionu, a które znajduje się wwojewództwie sąsiednim” – czytamy w uzasadnieniu.


Komentarze