Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Remonty małopolskich dworców

inforail
20.07.2010 23:16
0 Komentarzy

Zmodernizowane, bardziej bezpieczne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych –takie będą dworce w Bochni i Brzesku po remontach, które rozpoczną się jeszcze w trzecim kwartale tego roku. Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały w drodze przetargu wykonawców prac budowlanych na obu dworcach.
Dworzec w Bochni wyremontuje firma MURDZA z Miechowa za kwotę 4 960 070,57 złotych (brutto). W przetargu złożonych zostało 8 ofert. Kryterium była najniższa cena. Prace budowlane na tym dworcu rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku, a zakończą w pierwszym kwartale roku 2012.
Prace remontowe na dworcu Brzesko – Okocim wykona natomiast tarnowska firma ŁAD-BUD, która zaoferowała cenę 3 998 545,80 złotych (brutto). Do tego przetargu zgłosiło się także 8 firm i –tak jak w przypadku dworca w Bochni –kryterium wyboru wykonawcy była najniższa cena. Zaplanowany termin prac budowlanych na dworcu w Brzesku jest również taki sam, jak w przypadku dworca w Bochni.
Zakres prac –dworzec w Bochni
Dworzec w Bochni będzie miał odnowioną elewację, dach, nowe drzwi oraz okna. Powstanie także wiata przy budynku. Zostanie zabezpieczony przed wilgocią, wymienione będą wszystkie rodzaje instalacji. Dworzec zyska nową, bardziej przyjazną i funkcjonalną przestrzeń związaną z obsługą podróżnych, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Zamontowany zostanie platformowy podnośnik. Wyremontowane będą także toalety.

dworzec w Bochni

Dworzec zostanie wyposażony w nowoczesny, przejrzysty system informacji wizualnej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zainstalowany zostanie monitoring. Oprócz tego przed dworcem powstanie parking. Odnowione zostaną przyległe do budynku chodniki.
Zakres prac –dworzec Brzesko – Okocim
Modernizacja dworca w Brzesku obejmie cały budynek wraz z terenem przyległym. Zakres robót to m.in. wykonanie instalacji solarnej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, budowa parkingu. Zarówno parking jak i budynek zostaną objęte monitoringiem. Dzięki inwestycji budynek będzie nie tylko nowoczesny, ale i przyjazny środowisku.
Remonty dworców w Bochni i Brzesku to nie jedyne inwestycje, jakie PKP S.A. realizują w województwie małopolskim. W 2012 roku ukończona zostanie budowa nowego dworca Kraków Główny, który będzie elementem nowoczesnego węzła komunikacyjnego. Ponadto, także w roku 2012, ma zostać ukończony remont dworca w Krzeszowicach. W latach następnych planowane są modernizacje dworców: w Zakopanem, Rabce –Zdroju, Wieliczce i Oświęcimiu.
Polskie Koleje Państwowe prowadzą wielki program rewitalizacji dworców kolejowych. Jest to największa modernizacja dworców od 20 lat!

dworzec Brzesko

Do 2012 roku w rewitalizację dworców zostanie zainwestowane ponad 980 mln złotych. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (547 mln złotych), budżetu Państwa (434 mln złotych) oraz funduszy własnych PKP S.A. (102 mln złotych). Przez dwa lata (2008-2009) przygotowano niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów.
PKP S.A. współpracuje także z dużymi firmami developerskimi, które są współinwestorami przebudowy dworców w Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych. Wyremontowane i zmodernizowane dworce będą bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bezpieczniejsze dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się.
Tworzona nowa marka –Dworzec Polski –stanie się prawdziwą przystanią w podróży. Zapewni podróżnemu maksimum komfortu i poczucia bezpieczeństwa, pełny dostęp do informacji i oferty przewoźników oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego przed i po podróży. Dworzec Polski będzie przyjazny podróżnemu, służący informacją, komfortowy, bezpieczny, nowocześnie zarządzany, zintegrowany z systemem transportu publicznego, ale też silnie powiązany z przestrzenią miasta.
Obiekty pod marką Dworzec Polski, będą nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z parkingami, dodatkowymi usługami komercyjnymi, rozrywkowymi, biurowymi, ale też hotelowymi i gastronomicznymi. W obiektach Dworca Polskiego znajdzie dla siebie miejsce biblioteka, klub pracy twórczej, galeria artystyczna, klub muzyczny, ale też kina i teatry.

Komentarze