Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Remont dworca kolejowego w Bytomiu na finiszu

inforail
17.07.2024 10:45
0 Komentarzy

Prace w hali peronowej dworca PKP w Bytomiu dobiegają końca. W hali peronowej zakończyły się już prace związane z montażem nowego poszycia dachu, przeszklenia świetlików, a obecnie trwają roboty związane z oświetleniem, zabudową wind oraz prace wykończeniowe w rejonie pierwszego peronu.

Halę peronową wieczorami oświetla już granatowy napis ledowy „Bytom”.

Spis treści:

  1. Jakie prace zostały zakończone w hali peronowej dworca PKP w Bytomiu i jakie prace są jeszcze w toku?
  2. Jakie są główne zmiany w infrastrukturze kolejowej na bytomskim odcinku linii kolejowej nr 131?
  3. Jakie inwestycje są realizowane na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131 i jakie są źródła finansowania tego projektu?
Prace w hali peronowej dworca PKP w Bytomiu dobiegają końca. W hali peronowej zakończyły się już prace związane z montażem nowego poszycia dachu, przeszklenia świetlików, a obecnie trwają roboty związane z oświetleniem, zabudową wind oraz prace wykończeniowe w rejonie pierwszego peronu.
Hala peronowa dworca w Bytomiu/foto: UM Bytom

Nowy dach hali peronowej z blachy cynkowo-tytanowej

– Linia kolejowa nr 131 to bardzo ważny szlak komunikacyjny na Górnym Śląsku. Uwzględniliśmy jej rolę w ramach planowanej budowy centrów przesiadkowych na pl. Wolskiego, w Karbu i Stroszku – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. – Jej przebudowa sprawi, że transport z Bytomia do innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz lotniska w Pyrzowicach będzie szybszy i bardziej komfortowy – podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Wybudowana w 1929 roku hala peronowa dworca PKP w Bytomiu przeszła prawdziwą metamorfozę. Po wykonaniu prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji hali i zabezpieczeniem antykorozyjnym oraz montażem krokwi i deskowania, firma PORR SA przystąpiła do montażu nowego poszycia dachu z blachy cynkowo-tytanowej oraz przeszklenia świetlików. Roboty zostały już zakończone, a ich zwieńczeniem był montaż dwóch nowych, ledowych napisów BYTOM, które zamontowane zostały po obydwu stronach hali. Ich wielkość i charakter zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Tym samym zachowane zostały proporcje dawnych, nieczynnych neonów, które przez wiele lat ozdabiały wjazd do hali peronowej dworca PKP.

5600 mkw. nowego poszycia dachu hali peronowej

Łącznie wykonawca inwestycji musiał wykonać nowe poszycie dachu z blachy cynkowo-tytanowej o powierzchni aż 5600 mkw. W hali znajdują się trzy przebudowane perony kolejowe, na których – zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zachowano układ płytek w karo. Na nowych peronach już pojawiły się ławki, tablice informacyjne oraz 5 z 7 wind dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie także nowe nagłośnienie, oświetlenie oraz czytelne oznakowanie.

Nowe przystanki kolejowe i infrastruktura torowa oraz przebudowa wiaduktów

Na bytomskim odcinku linii kolejowej nr 131 trwa przebudowa przystanku kolejowego w Karbiu oraz budowa nowego przystanku Bytom Stroszek, który znajduje się tuż przy wiadukcie kolejowym nad ul. Strzelców Bytomskich. Cały czas realizowane są roboty związane z przebudową wiaduktów nad ul. Dąbrowa Miejska (gdzie trwa budowa drugiej części wiaduktu), w Zamłyniu (gdzie trwają roboty na przyczółkach wiaduktu), nad ul. Dojazd (gdzie zakończono już prace konstrukcyjne, a obecnie trwają roboty drogowe i związane z przebudową ciepłociągu i kanalizacji w jezdni), nad ul. Chorzowską (gdzie realizowane są prace wykończeniowe).

Nadal trwają również roboty związane z przebudową torowisk kolejowych. Na odcinku Bytom Karb – Nakło Śląskie odbywa się już ruch towarowy po jednym torze, zaś drugi jest przebudowywany. Z kolei na odcinku Chorzów Stary – Bytom Karb trwają zaawansowane prace związane z budową nowej infrastruktury kolejowej.

Wszystkie prace związane z przebudową linii kolejowej nr 131 w Bytomiu powinny zakończyć się w 2025 roku.

Przebudowa stacji Bytom jest częścią dużej inwestycji

Prace modernizacyjne na odcinku magistrali węglowej od Chorzowa Batorego do Nakła Śląskiego rozpoczęły się w marcu 2022 roku. W ramach inwestycji zostanie wymienione 76 km torów wraz z siecią trakcyjną. Będą nowe urządzenia sterowania ruchem, w tym 217 rozjazdów. Na szlaku Chorzów Batory – Chorzów Miasto zostanie dobudowany dodatkowy tor, dzięki czemu zwiększy się przepustowość linii kolejowej. Pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h.

Modernizacja hali peronowej to tylko jeden z etapów przebudowy odcinka magistrali węglowej w Bytomiu. Na odcinku linii nr 131 w Bytomiu modernizowana jest stacja w Bytomiu, przystanek kolejowy w Bytomiu – Karbiu, zaś przystanek Bytom – Stroszek został przesunięty o około 500 metrów na północ w kierunku ul. Strzelców Bytomskich, tak by pasażerowie mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej w dzielnicy Stroszek. Ponadto poziom bezpieczeństwa zwiększy z kolei Lokalne Centrum Sterowania Bytom wyposażone w nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie „Prace na linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie” w ramach projektu „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo”. Wartość prac to 1,2 mld zł netto. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Komentarze