Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Push&pulle PKP Intercity pojadą w różnych relacjach; wiemy jakich

inforail
05.03.2022 13:45
0 Komentarzy
Składy piętrowe typu push-pull, których zakup ma zostać sfinansowany ze środków KPO, będą wykorzystywane do realizacji połączeń w ramach świadczenia usług publicznych – podał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Andrzej Bittel.

Jak dodał zakup nowego taboru jest zgodny z założeniami strategii transportowej oraz umową o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich zawartą pomiędzy ministrem właściwym do spraw transportu a PKP Intercity S.A.

Gdzie pojadą?

Zakup przedmiotowych składów ma na celu sprostanie dużym potokom podróżnych w perspektywie długofalowej na odcinkach o największym obciążeniu przy ograniczeniach infrastrukturalnych sieci kolejowej (długości peronów, przepustowość etc.). Pociągi obsługiwane ww. składami będą kursowały z Warszawy w kierunku: Gdyni, Olsztyna, Białegostoku, Terespola, Lublina, Radomia, Kielc, Krakowa, Łodzi, Torunia i Bydgoszczy. Ponadto przewidujemy zwiększenie puli miejsc na ciągu o rosnącej frekwencji, tj. Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Katowice – Opole – Wrocław uruchamiając tam również pojemne składy piętrowe. Na wymienionych trasach prowadzi przewozy także przewoźnik Koleje Mazowieckie, jednak w krótszych relacjach i z dużą liczbą zatrzymań na stacjach i przystankach pośrednich. Postoje pociągów PKP IC będą się z nimi pokrywały w niewielkiej liczbie lokalizacji. Należy tu zaznaczyć, że oferta PKP IC różni się – w zakresie grupy docelowej czy sposobu korzystania z usług – od oferty przewoźnika regionalnego, dlatego też pociągi PKP IC nie będą stanowiły konkurencji dla przewoźnika Koleje Mazowieckie, a będą się uzupełniały, aby uzyskać efekt synergii we wspólnym rozwoju połączeń

Jak podał Andrzej Bittel składy push-pull jako jednostki piętrowe mogą przewieźć dużą liczbę podróżnych, korzystając z mniejszej liczby wagonów, co umożliwi zatrzymywanie się również na stacjach/ przystankach z krótszymi peronami. W ten sposób wprowadzenie do użytkowania tych składów stanowić będzie odpowiedź na nie w pełni zaspokojony popyt na transport pasażerów do pracy/szkoły w Warszawie. Należy bowiem podkreślić, że już aktualnie PKP Intercity odpowiada za codzienny dowóz do Warszawy pasażerów z linii łódzkiej. Przed pandemią do obsługi tej relacji wyznaczano składy o długości maksymalnej, na jaką pozwalały długości peronów. Mimo to, zwłaszcza w odniesieniu do kursów obsługiwanych przez elektryczne zespoły trakcyjne, poziom oferowanej obsługi, tj. przepełnienia był powodem niezadowolenia ze strony pasażerów.

Wiceminister stwierdził, że mając na uwadze doświadczenia z „linii łódzkiej” możns zakładać, że podobne sytuacje będą powstawać po oddaniu do użytku zmodernizowanych linii kolejowych do Białegostoku, Lublina czy Radomia. Zakończenie ww. inwestycji znacząco skróci czas podróży z tych miejscowości do Warszawy, co spowoduje, że większa liczba podróżnych, z tych miast oraz miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowych, będzie codziennie dojeżdżać do pracy i szkoły w Warszawie pociągami PKP Intercity.

Do Czech?

Organizator połączeń dalekobieżnych zaakceptował przedstawione przez Spółkę założenia dotyczące obsługi linii komunikacyjnych wysokopojemnymi składami piętrowymi, w tym możliwość obsługi sezonowych połączeń Polski z Republiką Czeską realizowanych poprzez wykorzystanie składów typu push-pull w okresie zwiększonego popytu na przewozy turystyczne w relacjach z/do Republiki Czeskiej, przy obniżonym poziomie ruchu około-aglomeracyjnego w podstawowych połączeniach wskazanych powyżej – poinformował Andrzej Bittel.

Komentarze