Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prezydent Kalisza apeluje o ograniczenie wyburzeń w związku z budową linii do CPK

inforail
10.11.2022 08:45
0 Komentarzy

Konieczne jest wprowadzenie zmian w proponowanych liniach kolejowych CPK przebiegających przez Kalisz, aby w możliwie największym stopniu ograniczyć ewentualne wywłaszczenia i wyburzenia domów – przekazał w piśmie do CPK swoje stanowisko włodarz miasta Krystian Kinastowski.

Trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji przedprojektowych dla kolejowych inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Linia przez Kalisz

Jedna z tych linii kolejowych prowadzić będzie przez Kalisz.

Obecnie możliwe są cztery warianty przebiegu torów. Dwa z nich prowadzą przez Las Winiarski, osiedle Rypinek i łączą się z obecnym torowiskiem w okolicy Szlaku Bursztynowego, skąd wiodą na dworzec PKP. Za ulicą Zachodnią odbijają w stronę Pleszewa, a dalej Poznania. Dwa pozostałe warianty zakładają budowę bocznicy na dworzec od głównej linii biegnącej przez Sulisławice i Szczypiorno.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski wystosował w środę do spółki CPK oraz firmy inżynieryjno-doradczej BBF Sp. z o.o. pismo, w którym wskazał sugerowane przez kaliski samorząd i pożądane przez mieszkańców poprawki.

Wszystkie warianty przebiegu torów – jak poinformował Kinastowski – w mniejszym lub większym stopniu zakładają wyburzenia nieruchomości mieszkalnych. Dlatego – jak dodał – inwestycja budzi sprzeciw części mieszkańców.

„Samorządowi Kalisza zależy na realizacji tej inwestycji, która może przynieść naszemu miastu wiele korzyści. Ale konieczne jest wprowadzenie zmian w proponowanych trasach tak, aby w możliwie największym stopniu ograniczyć ewentualne wywłaszczenia i wyburzenia domów” – przekazał.

Zdaniem prezydenta miasta obecnie żaden z czterech zaproponowanych na stronie cpk.pl wariantów przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości przez Kalisz nie jest możliwy do zaakceptowania.

„Możliwa jest jednak ich modyfikacja w taki sposób, aby zachować spójność urbanistyczną miasta, ograniczyć wywłaszczenia i wyburzenia do minimum i jednocześnie efektywnie zlokalizować dworzec, który pozwoli pasażerom w pełni wykorzystać potencjał Kolei Dużych Prędkości” – poinformował w piśmie.

Kinastowski podkreślił, że inwestycja jest dużą szansą „na impuls do rozwoju gospodarczego”.

„Obecność na mapie szybkich połączeń kolejowych otwiera nowe możliwości dla inwestorów, co zaowocować może powstaniem nowych przedsiębiorstw, a tym samym nowych i atrakcyjnych miejsc pracy” – oświadczył.(PAP)

Komentarze