Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prawie 9 000 połączeń Kolei Czeskich przyjaznych rowerzystom. Także te do Polski  

inforail
16.04.2024 12:45
0 Komentarzy

Koleje Czeskie przewiozą rowery praktycznie na wszystkich z blisko 9 tys. połączeń regularnych, które obsługują w rozkładzie jazdy na 2024 rok.

We współpracy z regionem w sezonie turystycznym kursują także specjalne pociągi turystyczno-rowerowe do wybranych miejsc popularnych wśród turystów i rowerzystów. Dodatkowo do dyspozycji turystów pieszych jest kilkadziesiąt wypożyczalni rowerów sieci ČD Bike. Część z nich oferuje popularne rowery elektryczne lub hulajnogi.’

Popularna usługa

„Transport rowerowy to jedna z naszych najbardziej rozpowszechnionych usług. Rowery przewozimy lokalnymi motorakami, w jednostkach podmiejskich o dużej przepustowości, a także w krajowych pociągach ekspresowych i międzynarodowych, w tym w Pendolino. Zabierzemy rowerzystów zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i na wakacyjną wycieczkę po długodystansowych trasach rowerowych lub do rowerowych rajów w kraju i za granicą” – mówi Jiří Ješeta, członek zarządu ds. transportu pasażerskiego Kolei Czeskich.

Najbardziej rozpowszechnionym transportem rowerów i hulajnóg jest forma bagażu rejestrowanego, który jest załadowywany i rozładowywany bezpośrednio przez pasażerów. Transport odbywa się w wyznaczonych obszarach przystosowanych do umieszczenia rowerów i większych hulajnóg. Połączenia o pojemności od dwóch do trzech rowerów nie są specjalnie oznakowane, pociągi z większą liczbą miejsc dla rowerów posiadają jeden z piktogramów z rowerem, w zależności od tego, czy pociąg jedzie bez rezerwacji, z możliwą czy z obowiązkową rezerwacją. Dzieje się tak zazwyczaj w pociągach dalekobieżnych.

W ponad 500 połączeniach istnieje możliwość przewożenia rowerów w przechowalni podczas transportu specjalnym wagonem. Rowery znajdują się w specjalnym zamkniętym przedziale, a przy ich załadunku i rozładunku pomaga konduktor. Pociągi te są oznaczone specjalnymi symbolami.

Cena za przewóz roweru lub hulajnogi ustalana jest w zależności od odległości. Do 150 km płaci się 40 CZK, a od 151 km 60 CZK. Bilet całodobowy można wykorzystać także na powtarzające się przejazdy pociągami w ciągu dnia, a w przypadku niektórych ofert i zintegrowanych systemów transportowych obowiązują inne opcje taryfowe.

Koleje Czeskie przewiozą rowery praktycznie na wszystkich z blisko 9 tys. połączeń regularnych, które obsługują w rozkładzie jazdy na 2024 rok.
Koleje Czeskie z ofertą dla rowerzystów / foto: CD

Po Europie i specjalnymi pociągami

„We współpracy z partnerami zagranicznymi będziemy także dowozić rowerzystów bezpośrednimi pociągami na Dunajską Ścieżkę Rowerową na terenie Niemiec, Austrii, Słowacji i Węgier lub na koniec Łabskiej Ścieżki Rowerowej do Hamburga. W Czechach kursuje szereg specjalnych weekendowych pociągów rowerowych o charakterystycznych nazwach, takich jak Cyklohráček, Cyklo Brdy, Cyklo Ohře czy pociąg Český raj” – podkreśla Jiří Ješeta.

Kolejami Czeskimi istnieje możliwość przewiezienia roweru do różnych lokalizacji na terenie Niemiec, Austrii, Węgier, Holandii, Danii, Luksemburga, Szwajcarii, Polski, Słowacji, Chorwacji, Słowenii i Belgii. Opłata niezależnie od odległości transportu wynosi 10 euro, a na Słowację 3 euro. W międzynarodowych pociągach dalekobieżnych zazwyczaj rezerwuje się miejsce do przewozu roweru.

Szczegóły dotyczące podróżowania z rowerem w kraju i za granicą znajdziesz na www.cd.cz/kolo.  

Komentarze