Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pomorskie hybrydy w komplecie

inforail
14.08.2024 08:45
0 Komentarzy

POLREGIO posiada już pełny zestaw czterech dwusystemowych pojazdów zakupionych przez Województwo Pomorskie. Pociągi te kursują m.in. na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i kosztowały ponad 127 milionów złotych.

Charakteryzują się wysokim komfortem, są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne. Składy zostały zbudowane przez firmę Newag z Nowego Sącza, a ostatnie z nich weszły do użytku 13 sierpnia 2024 roku.

Spis treści:

  1. Jakie korzyści dla środowiska wynikają z zastosowania dwusystemowych pojazdów hybrydowych na linii PKM?
  2. W jaki sposób pasażerowie oceniają nowe składy pociągów hybrydowych kursujące w województwie pomorskim?
  3. Jakie dofinansowanie otrzymał projekt zakupu nowych pociągów hybrydowych i jaki procent całkowitej inwestycji ono stanowi?
POLREGIO posiada już pełny zestaw czterech dwusystemowych pojazdów zakupionych przez Województwo Pomorskie. Pociągi te kursują m.in. na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i kosztowały ponad 127 milionów złotych.
Pomorska hybryda/foto: PKM

Nowa jakość na torach PKM

Pierwsze dwa składy dotarły na Pomorze w czerwcu 2024 roku, a dwa kolejne w sierpniu. Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, zaznacza, że „to była zupełnie nowa jakość na naszych torach.” Nowe pojazdy, łącząc silniki elektryczne i spalinowe, eliminują potrzebę przesiadek na odcinkach o różnej infrastrukturze kolejowej. Pociągi kursujące na zelektryfikowanej linii PKM z Trójmiasta do Kartuz zmieniają napęd na stacji Gdańsk Port Lotniczy, co trwa około minuty, czyli tyle, co standardowy postój.

Struk podkreśla również, że „takie składy to również korzyść dla środowiska, ponieważ podwójny napęd oznacza oszczędność paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.” Pasażerowie doceniają te pociągi za wygodę oraz liczbę miejsc siedzących i stojaków na rowery.

Inwestycja w przyszłość

Łączna wartość zamówienia wyniosła prawie 128 milionów złotych, z czego 65 milionów złotych pochodziło z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Projekt otrzymał wsparcie na poziomie 50,81% ostatecznej wartości inwestycji. Wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Bonna, cieszy się z zakończenia kontraktu przed planowanym terminem i zachęca do podróży hybrydowymi pociągami, np. z Gdańska do Kartuz.

Komentarze