Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pociągiem z Gliwic do Bytomia w 20 minut

inforail
05.12.2021 11:45
0 Komentarzy
Od nowego rozkładu jazdy, wprowadzanego 12 grudnia, dzięki efektom prac PKP Polskich Linii Kolejowych podróżni skorzystają z nowych połączeń m.in. na linii Gliwice – Bytom – poinformowało PAP biuro prasowe PKP PLK.

Jak zadeklarowała Katarzyna Głowacka z PLK, lepsze podróże zapewni też postępująca przebudowa węzła kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Wskazała, że poprawę dostępności do kolei zapewniają efektywnie wykorzystywane środki funduszy unijnych i budżetu państwa.

20 minut

Głowacka potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi, że od wprowadzanego 12 grudnia nowego rozkładu jazdy 2021/2022, podróżni skorzystają z nowego połączenia na linii Gliwice – Bytom. Podróż zajmie ok. 20 minut. Kursować tam ma 15 par pociągów w dni robocze oraz 12 par pociągów w weekendy.

Na początku października br. PLK informowały o zakończeniu prac na linii kolejowej łączącej Bytom z Gliwicami. Prace objęły wymianę ok. 18 km torów, 30 km sieci trakcyjnej i 21 rozjazdów. Odnowiono trzy nastawnie – jedną w Maciejowie Północnym i dwie w Zabrzu Biskupicach, a także wiadukt kolejowy na szlaku Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice.

Nie tylko ruch towarowy

Linia Gliwice – Bytom jest ważna w ruchu towarowym, jednak już w maju br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiedziała, że w nowym kolejowym rozkładzie jazdy zapłaci m.in. za uruchomienie takich połączeń na trasie Gliwice – Bytom, gdzie pociągi pasażerskie nie kursują od 2013 r.

PKP PLK podały, że od 12 grudnia pociągi pojadą tą linią z prędkością do 100 km/h – trzykrotnie szybciej niż przed modernizacją, a także bezpieczniej i ciszej.

Lepsze połączenia zaczyna też zapewniać będąca w trakcie modernizacji linia Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Podróżni skorzystają z drugiego nowego peronu w Zabrzegu, a także z bezpiecznego przejścia pod torami. Pociągi pojadą też po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami Zdrojem a Czechowicami.

Przejazd po zmodernizowanej łącznicy i bez konieczności wjazdu do stacji Czechowice oznacza, że skrócą się – względem stanu z czasu robót – czasy przejazdu z Katowic do Skoczowa i z Katowic do Zabrzegu.(PAP)

Komentarze