Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Po co holding PKP? MI wyjaśnia

inforail
15.06.2018 04:55
0 Komentarzy

Proces tworzenia struktury holdingowej wGrupie PKP realizuje PKP S.A. Z przekazanych przez Spółkę informacji wynika, żeproces ten zostanie zakończony do końca 2018 roku – poinformował wiceministerAndrzej Bittel.

Jak podał przesłankamipodjęcia decyzji o utworzeniu struktury holdingowej jest pełniejsza realizacjapostanowień Statutu PKP S.A., w szczególności, poprzez zdefiniowanie iwyznaczenie celów funkcjonowania Grupy PKP oraz wykreowanie formalnoprawnychinstrumentów zapewniających koordynację, nadzór i przepływ informacji pomiędzypodmiotami Grupy PKP. Wdrożenie powyższych działań stanowi także realizacjęzaleceń Najwyższej Izby Kontroli zawartych w raporcie z kontroli za 2013 rok.Obowiązująca strategia PKP S.A. przewiduje usprawnienie zarządzania Grupą PKPpoprzez podjęcie działań mających na celu utworzenie struktur holdingowych,które są obecnie powszechną praktyką rynkową (w tym tworzone przez podmioty zudziałem Skarbu Państwa). Podobne tendencje występują również w innychpaństwach Unii Europejskiej.

Utworzenie wramach Grupy PKP struktury na wzór holdingu nie spowoduje powstania nowegopodmiotu, a spółki wchodzące w skład Grupy PKP nie utracą swojej odrębnościprawnopodmiotowej. Przystąpienie do nowoutworzonej struktury nastąpi nazasadzie dobrowolności na podstawie umowy wielostronnej określającej prawa iobowiązki stron.

Brak w polskimsystemie prawnym, podobnie jak i w wielu innych państwach Unii Europejskiej,całościowej regulacji dotyczącej holdingów nie stanowi przeszkody w możliwościkontraktowego uregulowania zasad działania grup kapitałowych. Jak wskazanopowyżej tworzenie holdingów w Polsce jest powszechną praktyką rynkową.Jednocześnie należy zauważyć, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat ustawodawcawprowadził już przepisy, które są wyrazem dążenia do jednolitego działaniaspółek z udziałem Skarbu Państwa. Należą do nich między innymi ustawa ozasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawa o zasadach kształtowaniawynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Wskazane regulacje zawierająprzepisy, które zobowiązują spółki działające w ramach grup kapitałowych dowprowadzenia przewidzianych w nich wymogów do statutów i umów spółek zależnych.Również opracowane przez Prezesa Rady Ministrów Zasady nadzoru właścicielskiegonad spółkami z udziałem Skarbu Państwa zobowiązują spółki z udziałem SkarbuPaństwa do dążenia do stosowania tych Zasad w spółkach zależnych wszystkichszczebli w ramach grup kapitałowych. Mając na uwadze powyższe należy uznać, żestandaryzacja działań oraz jednolitość regulacji w ramach grup kapitałowychjest obecnie nie tylko zalecanym, lecz wręcz oczekiwanym rozwiązaniem.

Jak wskazanopowyżej, utworzenie w ramach Grupy PKP struktury holdingowej nie będzieskutkować powstaniem nowego podmiotu. Struktura oraz strony umowy holdingowejnadal będą używać dotychczasowych nazw.

Należyjednocześnie wskazać, że największe przedsiębiorstwa kolejowe w UniiEuropejskiej działają w ramach holdingów, co jest wyrazem funkcjonującej już oddłuższego czasu tendencji do wewnątrzsektorowego konsolidowania narodowychprzedsiębiorstw i ich majątków. W Polsce, pomimo szczątkowej regulacjiustawowej, utworzenie holdingu w ramach przedsiębiorstw kolejowych również jestmożliwe, a odpowiednia umowa wielostronna, która będzie nosić nazwę „Karty GrupyPKP”, powinna zapewnić zgodność planowanego rozwiązania z przepisami UniiEuropejskiej.


Komentarze