Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKP Intercity podejmuje prace nad powtarzalnym rozkładem jazdy

inforail
10.10.2022 11:45
0 Komentarzy

Członek Zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz w komentarzu dla PAP wymienił działania, które zostaną podjęte, aby lepiej odpowiadać na potrzeby pasażerów.

„W najbliższych latach PKP Intercity będzie pracować nad opracowaniem powtarzalnego rozkładu jazdy, który zapewni stabilną i przewidywalną ofertę” – wskazał.

Spójna sieć transportowa

„Chcemy stworzyć spójną sieć transportową dla całego kraju, dostosowaną do potrzeb podróżnych oraz rytmu dobowej aktywności społeczeństwa” – doprecyzował.

Przedstawiciel PKP Intercity przypomniał, że przewoźnik planuje oferować pasażerom podróże w ramach trzech kategorii: ekonomicznej, średniej oraz wysokiej. „Pociągi kategorii wysokiej zapewnią połączenia między największymi miastami i sezonowo z popularnymi miejscowościami turystycznymi” – poinformował. Dodał, że te połączenia będą „obsługiwane pojazdami EZT (elektryczny zespół trakcyjny – PAP), mogącymi jeździć z prędkością maksymalną 250 km/h”. Pociągi kategorii średniej i ekonomicznej mają kursować pomiędzy aglomeracjami z prędkością do 200 km/h.

„Wraz z taborem zmienia się oferta PKP Intercity, która jest dostosowywana do zachodnich standardów. W odpowiedzi na współczesne realia podróżowania, w ostatnich miesiącach rozszerzyliśmy na wszystkie nasze pociągi ofertę +Promo+, opartą na dynamicznym zarządzaniu ceną” – przekazał Gontarz. Jak wyjaśnił, pozwoliło to na udostępnianie podróżnym „zwiększonej puli tanich biletów na połączenia w mniej popularnych relacjach lub godzinach”.

Gontarz poruszył kwestię przekonania kierowców do ograniczenia korzystania z aut. Jego zdaniem „aby zmienić nastawienie kierowców do transportu zbiorowego, musi on być dostępny, szybki i konkurencyjnie cenowy do podróży samochodem”. Zwrócił uwagę, że „dzięki zastosowaniu wielu ekologicznych rozwiązań”, kolej „doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i jest zielonym transportem przyszłości”. „Jednym z kluczowych, a zarazem potrzebnych trendów jest wzrost świadomości ekologicznej oraz oczekiwań w tym zakresie” – stwierdził. „Według naszego badania przeprowadzonego na wiosnę bieżącego roku ponad 77 proc. respondentów postrzega kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego” – dodał. (PAP)

Komentarze