Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKP Intercity: Nie było naszego zaangażowania w projekt lokomotywy Dual Power

inforail
22.07.2024 13:45
0 Komentarzy

Na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie rozpoczęły się ostatnie testy prototypu lokomotywy dwunapędowej przez PESA – poinformował bydgoski producent.

Gama 111DE DualPower testowana była z wagonami PKP Intercity na zasilaniu zarówno z silnika elektrycznego, jak i spalinowego. Ale przewoźnik z tym projektem nie ma nic więcej wspólnego.

Spis treści:

  1. Kto jest producentem prototypu lokomotywy dwunapędowej testowanej na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie?
  2. Jakie są główne zalety systemu DualPower w lokomotywie Gama 111DE?
  3. Jakie prędkości maksymalne osiąga napęd elektryczny i spalinowy w lokomotywie Gama 111DE?
Na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie rozpoczęły się ostatnie testy prototypu lokomotywy dwunapędowej przez PESA – poinformował bydgoski producent.
Lokomotywa Dual Power/foto: PESA

Testy trwają, co z kontraktem?

To jest niezależny projekt PESY i naszego zaangażowania w tym zakresie nie było – wyjaśnił Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Przypomnijmy, że Gama 111DE to pierwsza polska dwunapędowa lokomotywa liniowa. Zaletą systemu DualPower jest połączenie funkcji lokomotyw w trakcji elektrycznej i spalinowej. Posiada szereg rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych, szczególnie w układzie napędowym, których zastosowanie klasyfikuje pojazd w grupie lokomotyw o najniższym stopniu energochłonności i jednocześnie najwyższym stopniu ekologiczności.

To ostatni etap testów fabrycznych po których rozpoczną się badania homologacyjne. Już po pierwszych jazdach w Żmigrodzie wiemy jedno – jest dobrze. Lokomotywa osiąga założone parametry trakcyjne, obydwa napędy spisują się bez zarzutu, a maszyniści chwalą płynne przejście pomiędzy rodzajami zasilania – powiedział Wojciech Matuszak, kierownik zespołu ds. homologacji PESA

Jak podał producent lokomotywa dwunapędowa wyznacza nowe standardy w prowadzeniu ruchu pociągów z uwagi na możliwość wyboru przejazdu najkrótszą trasą w dowolnej konfiguracji zasilania trakcyjnego. Płynny proces zmiany rodzaju trakcji bez względu na warunki atmosferyczne zmniejsza znacznie koszt obsługi trakcyjnej z uwagi na eliminację z procesu przewozowego drugiej lokomotywy oraz manewrowych lokomotyw spalinowych na stacji początkowej i końcowej.

Największą zaletą lokomotywy dwunapędowej będzie jej uniwersalność i możliwości operacyjne. Gama 111DE wyróżniać się będzie także dużym zakresem funkcjonalności, ponieważ podwójny napęd spowoduje, że będzie mogła wykonywać różne prace transportowe w ruchu towarowym oraz pasażerskim na liniach zelektryfikowanych i poza nimi, a także wszelkie prace manewrowe. Oferujemy ją przewoźnikom zajmującym się transportem intermodalnym, przewozami towarów oraz przewozami pasażerskimi  – podkreślił Piotr Rościszewski, dyrektor sprzedaży rynku lokomotyw.

GAMA 111DE została wyposażona w napęd elektryczny o mocy 2800 kW pozwalający rozwijać prędkość 160 km/h i ekologiczny napęd spalinowy poziomu Stage V o mocy 2000 kW o maksymalnej prędkości 120 km/h. 16 lokomotyw dwunapędowych zamówiło już w PESA PKP Intercity. Produkowana lokomotywa dla przewoźnika będzie wyróżniać się nowym designem oraz dodatkowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. O ile nie dojdzie do zerwania kontraktu, co sygnalizował już kilkukrotnie zarząd przewoźnika. Czy testy pomogą w jego utrzymaniu?

To jest przedmiotem szczegółowych analiz i rozmów i na tę chwilę nic więcej nie mogę powiedzieć – stwierdził Janusz Malinowski, szef PKP Intercity.  

Komentarze