Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKP Energetyka zainwestuje w kolejną kolejową stację paliw

inforail
14.10.2011 13:24
0 Komentarzy

PKP Energetyka wkrótce rozpocznie proces inwestycyjny związany z budową nowej kolejowej stacji paliw. Będzie to już siódmy tego typu nowoczesny obiekt należący do Spółki. Czas realizacji, zlokalizowanej na terenie Rybnika inwestycji, zaplanowany jest do końca listopada 2012 roku.
Obrót paliwami ciekłymi na potrzeby przewoźników kolejowych to najmłodszy i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar działalności PKP Energetyka S.A.
Wejście na nowy rynek jest ważnym celem w strategii dywersyfikacji działalności Spółki,
w coraz bardziej innowacyjnej branży energetycznej. Nowe inwestycje są wynikiem rosnącego zapotrzebowania na profesjonalne obiekty, obsługujące przewoźników kolejowych –powiedział Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu.
Nowa, bezobsługowa stacja powstanie w Rybniku w pobliżu ogólnodostępnych torów PKP PLK S.A. Obiekt przystosowany będzie do tankowania wszystkich spalinowych pojazdów trakcyjnych, poruszających się po torach kolejowych. Założeniem przejęcia do użytkowania i budowy nowych stacji paliw przez PKP Energetyka S.A., jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do nich wszystkim przewoźnikom.
W przyszłości zamierzamy wzmocnić swoją pozycję w obszarze obrotu paliwami płynnymi. W tym celu zaplanowane są kolejne inwestycje, dzięki którym PKP Energetyka będzie mogła zaoferować swoim klientom dostęp do 18-tu w pełni profesjonalnych, zinformatyzowanych i bezobsługowych kolejowych stacji paliw –powiedział Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu. Dokładamy wszelkich starań aby obiekty te spełniały najwyższe standardy, aby były wyposażone w nowoczesne urządzenia i nie budziły najmniejszych zastrzeżeń pod względem rygorystycznych wymagań ochrony środowiska –dodał Tadeusz Skobel.
Kolejowa stacja paliw to obiekt, który w niewielkim stopniu różni się od stacji ogólnodostępnej. Jedną z różnic, wynikającą ze specyfiki odbiorców, jest ilość dystrybutorów oraz ich wydajność. Zasadniczą różnicę stanowi także pole tankowania, którym na stacji kolejowej jest odpowiednio zabezpieczony tor kolejowy. Stacje, które stanowią obecnie przedmiot działań inwestycyjnych PKP Energetyka S.A. zostaną wykonane w wersji bezobsługowej. Uruchomienie dystrybutora będzie możliwe po odpowiednim zalogowaniu się do systemu przy użyciu specjalnych flotowych kart zbliżeniowych. W odróżnieniu od stacji ogólnodostępnej na kolejowej stacji paliw będzie możliwe tankowanie pojazdów kontrahentów, z którymi zawarto określone umowy handlowe .
28 kwietnia 2010 roku Spółka otrzymała od Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwami ciekłymi na kolejowych stacjach paliw, ważną aż do 31 grudnia 2030 roku. Na tej podstawie PKP Energetyka S.A. rozpoczęła działalność koncesjonowaną na stacjach
w Kamieńcu Ząbkowickim, Węglińcu, Białymstoku, Tarnowskich Górach, Jaworznie Szczakowej oraz Rybniku.
Na koniec 2010 roku PKP Energetyka S.A. dysponowała siecią sześciu kolejowych stacji paliw, na których sprzedano łącznie 6 tysięcy metrów sześciennych oleju napędowego,
a więc wielkości odpowiadającej około 37 700 baryłkom.

Komentarze