Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Piętrowe push&pulle pojadą z Warszawy do Krakowa przez Radom?

inforail
28.04.2021 10:45
0 Komentarzy

Zgodnie z aktualnym Planem Transportowym ministra właściwego do spraw transportu, osiągnięcie częstotliwości 1-godzinnej (16 par połączeń w dobie) na poszczególnych odcinkach linii kolejowej nr 8 przewidywane jest w horyzoncie rozkładu jazdy pociągów 2028/2029 – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Andrzej Bittel.  

Docelowy układ zakłada uruchomienie 3 linii komunikacyjnych w częstotliwości 4-godzinnej, każda na pełnym ciągu Warszawa – Radom – Kielce – Kraków oraz jednej linii komunikacyjnej w częstotliwości 4-godzinnej na ciągu Warszawa – Radom – Sandomierz – Przemyśl, skoordynowanej na stacji Radom z linią w przebiegu Lublin – Radom – Kielce – Kraków. Termin wdrożenia w pełni wskazanej oferty zależny jest m. in. od zaawansowania prac związanych z modernizacją Warszawskiego Węzła Kolejowego, w szczególności z okresem zamknięcia linii średnicowej dalekobieżnej, w którym to przepustowość linii kolejowych w Warszawie i okolicy ulegnie znacznemu ograniczeniu.

Odnosząc się do taboru przewidzianego do obsługi ww. połączeń na wskazanej linii Andrzej Bittel wskazał na: EZT serii ED160/ED161/ED74; składy piętrowe typu Push-Pull oraz składy wagonowe z lokomotywą serii EP08/EP09/EU160. Przypomnijmy, że wcześniej PKP Intercity wskazywało, że piętrusy miały kursować na linii Kraków – Katowice. Teraz mamy kolejną relację.

Wiceminister Bittel wskazał również, że obecnie nie jest możliwe wskazanie konkretnej kwoty kosztu zwiększenia częstotliwości na przedmiotowej linii kolejowej. Koszt ten zależny będzie od wielu czynników, w tym stanu infrastruktury (wpływającego na efektywność wykorzystania taboru), liczby pasażerów oraz od liczby uruchamianych połączeń (rozkład kosztów stałych na większą liczbę połączeń).

Komentarze