Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA: W 2021 r. pierwszy pojazd wodorowy rozpocznie jazdy testowe

inforail
16.12.2019 06:45
0 Komentarzy

Pesa do połowy 2020r. chce przygotować etapy rozwoju technologii napędu wodorowego w pojazdachkolejowych.

Rok później powinny ruszyć realizowane razem z PKN Orlen pierwszepróby eksploatacyjne pojazdów z napędem wodorowym, docelowo ten napęd byłby teżwykorzystany w pociągach pasażerskich – poinformował PAP wiceprezes PesyKrzysztof Zdziarski.

„Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, do połowy przyszłegoroku, zbudujemy plan, który będzie pokazywał etapy dojścia Pesy do stworzeniapojazdu wykorzystującego technologię wodorową w napędzie, a następniepasażerskiego pociągu z napędem wodorowym” – powiedział PAP w piątekZdziarski.

Wiceprezes Pesy ocenił, że jest duża szansa na polski pociągnapędzany wodorem. „Dlatego też podpisaliśmy list intencyjny z PKN Orlenws. współpracy przy opracowaniu technologii wykorzystującej ogniwa wodorowe wtransporcie kolejowym.

„Chcemy zacząć od zastosowania napędu wodorowego wpojazdach wykorzystywanych w ruchu wewnętrznym, na etapie testów prototypubezcenne będzie bowiem doświadczenie Orlenu w wykorzystaniu wodoru” -dodał.

Wiceprezes powiedział, że lokomotywa manewrowa może byćpierwszym krokiem, po którym Pesa przejdzie do realizacji prototypu pojazdu pasażerskiegoz napędem wodorowym.

Zdziarski ocenił, że powstanie pojazdu pasażerskiegonapędzanego wodorem to nieodległa przyszłość dzięki współpracy z takimpartnerem jak PKN Orlen. „Nie ma nikogo, kto w tej części Europy nawytwarzaniu i wykorzystaniu wodoru zna się lepiej jak PKN Orlen” -wskazał. Przypomniał, że Orlen już otwiera stacje tankowania wodoremsamochodów.

Postęp w budowie pociągów na wodór w dużej mierze będziezależał od tego, jak szybko będzie się rozpowszechniała technologia związana zobsługą tego paliwa – tłumaczył wiceszef Pesy. „Zobaczymy, jak będzie zupowszechnianiem tego paliwa – czy to będzie trend taki jak w autachhybrydowych, czy elektrycznych, które – gdy wchodziły na rynek – były swegorodzaju +rodzynkami+ i musieliśmy się z nimi oswoić, a teraz jest ich corazwięcej” – powiedział Zdziarski.

Jego zdaniem przy rozwoju technologii wodorowej w kolejnictwieważne będzie wypracowanie formuły infrastruktury niezbędnej do tankowaniawodoru. Nie widzi również przeciwwskazań do wykorzystania w przyszłościtechnologii napędu wodorowego w tramwajach, które mogłyby kursować tam, gdzienie ma trakcji elektrycznej.

Zdziarski ocenił, że największą zaletą technologii wodorowejjest jej ekologiczność, gdyż nie ma w niej spalania ani pochodnych spalania, ajedynym produktem ubocznym jest woda. „Poza tym wodór jest wysoceenergetyczny” – dodał.

Wiceprezes Pesy powiedział, że współpraca z PKN Orlen możezaowocować stworzeniem nowych kompetencji dla każdej z firm.

„PKN Orlen, jako producent i dostawca wodoru, jestnajbardziej predysponowany do tego, aby wypracować formę infrastrukturykolejowych stacji tankowania tego ekologicznego paliwa. Grupa Orlen ma teżogromne kompetencje w technologii i obsłudze instalacji wykorzystujących wodór.My z kolei budujemy pojazdy i mamy bardzo dobre rozeznanie co do preferencjizarówno przewoźników, jak i pasażerów” – stwierdził Zdziarski.

Dużą rolę mobilizującą Pesę przy opracowywaniu nowychproduktów odgrywa Polski Fundusz Rozwoju jako nowy właściciel spółki -powiedział. „PFR wspomaga nas, abyśmy wyszli z zakrętu, na którym byliśmy,i weszli w fazę rozwojową. Bez funduszu nasza przebudowa na pewno nie byłabymożliwa, a plany rozwojowe na pewno byłyby opóźnione, o ile w ogóle mogłybyruszyć. PFR jest naszym największym sojusznikiem w budowaniu innowacyjnych iefektywnych rozwiązań” – podkreślił.


Komentarze