Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA pracuje nad piętrusem

inforail
30.09.2013 11:34
0 Komentarzy

Jak powszechnie wiadomo PKP Intercity ogłosiły przetarg na dostawę 10 piętrowych ezt-ów do obsługi linii Warszawa –Łódź. Kryteria doświadczenia, dopuszczające producentów do startu w przetargu, zakładają dostawę ezt-ów, a nie piętrowych ezt-ów, stąd też nie zostały wyeliminowane polskie firmy, takie jak PESA. Czy bydgoski producent wystartuje w przetargu, mimo ostatnich niepowodzeń we współpracy z PKP Intercity? Wydaje się, że tak. Przedstawiciele firmy jednoznacznie nie odpowiadają na to pytanie, można jednak wyczuć zainteresowanie przetargiem. Tym bardziej, że w Bydgoszczy trwają prace nad budowę składów piętrowych. Przygotowania do budowy takiej jednostki trwają już od dwóch lat –wyjaśnia nam Jerzy Berg, szef marketingu rynku krajowego w PESIE. Producent nie ukrywa też, że na razie są to prace koncepcyjne. W Bydgoszczy zastanawiają się rownież, w którą stronę pójść? Opcje są właściwie dwie: piętrowy ezt bądź piętrowy skład push&pull. Ogłoszenie przetargu przez PKP Intercity być może będzie pomocne w podjęciu decyzji co powstanie najpierw, choć nie będzie chyba elementem decydującym. Na pewno w przyszłości przewoźnicy będą ogłaszali przetargi na dostawę pociągów piętrowych, stąd nasza decyzja o rozpoczęciu prac nad przygotowaniem takiego składu –wyjaśnia Michał Żurowski, rzecznik prasowy PESY. Więcej szczegółów z oczywistych względów producent na razie nie chce ujawnić.  

Czy doczekamy się piętrowego Elfa?

Z naszych informacji wynika, że nie można wykluczyć wspólnej oferty w przetargu PKP Intercity, PESY i jednego z zagranicznych producentów. Czasu na złożenie dokumentów zostało już niewiele, mimo, że przewoźnik przesunął datę składania ofert na 23 października, i wkrótce dowiemy się, czy ta koncepcja została utrzymana. Na tę chwilę możemy jedynie stwierdzić, że w grę wchodzi współpraca z producentem znacznie bardziej doświadczonym w produkcji składów piętrowych. Otwarcie o zainteresowaniu przetargiem PKP Intercity mówi czeska Skoda, producent nie zdradza natomiast, czy wystartuje samodzielnie czy we współpracy z polską firmą. Wiadomo natomiast, że Czesi dla PKP Intercity chcą zaoferować jednostkę opartą na RegioPanterach. Czy będzie to dokładnie RegioPanter, czy też skład do niego zbliżony? – tego też producent nie zdradza. Wracając do prac koncepcyjnych PESY należy zauważyć, że piętrusy z logo bydgoskiego producenta wcale nie muszą zostać przygotowane jedynie pod kątem PKP Intercity. Jak zapewnia Maciej Maciejewski, dyrektor marketingu kolejowego rynku zachodniego w PESIE, firma z uwagą obserwuje przecież rynki zagraniczne, nie tylko europejskie, i być może pierwsze zamówienie na jednostki piętrowe pojawi się właśnie od przewoźnika zagranicznego. Jeżeli zdecydowano by się na push&pulle, to składy takie mogłyby być prowadzone przez lokomotywę z rodziny GAMA, co jednocześnie oznaczałoby dalszy rozwój tego segmentu pojazdów w PESIE. Wyprodukowanie wagonu sterowniczego, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia przy produkcji ezt-ów także nie powinno stanowić dla polskiego producenta większego problemu. A zatem czekamy najpierw na otwarcie ofert w przetargu PKP Intercity, to już jutro, a następnie na premierę piętrowego składu PESY, to już pewnie w przyszłym roku.

Komentarze