Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA i UTP otworzyły wspólne laboratorium

inforail
23.06.2014 10:08
0 Komentarzy

Niemal dokładnie rok od opublikowania przez Polską Akademię Nauk listy 500 najbardziej innowacyjnych dużych firm w Polsce, wśród których PESA Bydgoszcz SA znalazła się na 2. miejscu, największy polski producent pojazdów szynowych otworzył dziś na Uniwersytecie Technologiczno –Przyrodniczym w Bydgoszczy wspólne z uczelnią laboratorium badawcze.
Najlepszy to dowód, że PESA nie spoczywa na laurach, choć jest ich przecież sporo. Wśród nich także nagrody za rozwój i innowacyjność: np. „Innowatory 2013”tygodnika WPROST, „Dobry Wzór”Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czy nominacją do elitarnego grona czterech finalistów „Stalowego Oscara”czyli „Swedish Steel Prize”. Przy tej okazji jurorzy napisali m.in., że „To nagroda dla firm opracowujących nowe, innowacyjne produkty o większej wydajności, które lepiej działają, mniej ważą i posiadają bardziej przyjazne dla środowiska parametry”. Eksperci przyznający „Innowatory”podkreślili natomiast, że „PESA wyróżnia się ponadprzeciętną innowacyjnością procesową. Ponosi znaczne nakłady na inwestycje w badania i rozwój – ponad 32 mln zł rocznie. Jest aktywna w sferze własności przemysłowej oraz pozyskiwania kontraktów z funduszy europejskich na innowacyjność”.
Lider wśród polskich producentów taboru, zatrudniający w największym w tej części Europy Dziale Badań i Rozwoju ponad 230 inżynierów współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą. Szczególną pozycję ma tu jednak bydgoski Uniwersytet Technologiczno –Przyrodniczy, z którym PESA od lat współpracuje i którego wielu absolwentów zatrudnia. Dziś producent taboru i największa uczelnia techniczna w naszym regionie wspólnie otworzyły laboratorium badań struktur wielkogabarytowych;w PESA przydatnych do badania wytrzymałości konstrukcji pojazdów i stosowanych w nich wózków. Jest to inauguracja projektu naukowego w ramach programu INNOTECH wspieranego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Komentarze