Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA Dual Power na testach. W Żmigrodzie

inforail
16.07.2024 09:45
0 Komentarzy

Do Ośrodka Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie przyjechał prototyp lokomotywy dwunapędowej 111DE – 001 produkcji Pesa Bydgoszcz dla PKP Intercity.

Badania Gama Dual Power odbędą się na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa.

Spis treści:

  1. Jakie prędkości maksymalne mogą osiągać lokomotywy dwunapędowe 111DE-001 w trakcji elektrycznej i spalinowej?
  2. Na ile miesięcy PKP Intercity ma podpisany kontrakt z PESĄ Bydgoszcz na świadczenie usług utrzymania lokomotyw hybrydowych?
  3. Jakie są powody opóźnień w dostawie lokomotyw hybrydowych przez firmę PESA Bydgoszcz?
Do Ośrodka Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie przyjechał prototyp lokomotywy dwunapędowej 111DE - 001 produkcji Pesa Bydgoszcz dla PKP Intercity.
PESA Dual Power/foto: IK

Trakcja podwójna

Pojazd może być przeznaczony zarówno do obsługi pociągów towarowych do prędkości 140km/h jak i pociągów pasażerskich do prędkości 160km/h. Lokomotywy mają możliwość pracy w trakcji podwójnej.

Jak informowaliśmy na łamach InfoRail.pl PKP Intercity mają podpisany kontrakt z PESĄ Bydgoszcz na zakup 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Hybrydowe lokomotywy miały być pierwszymi tego typu pojazdami w parku taborowym przewoźnika. Ale czy będą?

Jest to przedmiotem naszych dyskusji. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i na pewno nic więcej nie powiem – stwierdził szef PKP Intercity Janusz Malinowski.

Nie rozmawiamy z PESĄ na temat testów lokomotywy dwutrakcyjnej – dodał.

Przypomnijmy. Umowa podpisana przez PKP Intercity z bydgoskim producentem obejmuje dostawę 16 lokomotyw hybrydowych o maksymalnej prędkości 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h w trakcji spalinowej. Ponadto kontrakt obejmuje świadczenie usług utrzymania przez co najmniej 60 miesięcy a także naprawy gwarancyjne. Wartość zamówienia wynosi 554,6 mln zł brutto. W ramach kontraktu PESA miała dostarczyć lokomotywy w terminie do 48 miesięcy od podpisania umowy, przy czym dostawa pierwszej z nich miała być zrealizowana nie później niż w ciągu 30 miesięcy. PKP Intercity planowały w pierwszej kolejności 6-miesięczną eksploatację obserwowaną pierwszego pojazdu tak, aby po obserwacji móc wprowadzić ewentualne poprawki techniczne, czy udoskonalenia przed obiorem kolejnych pojazdów. Już teraz wiadomo, że terminy te nie zostaną dotrzymane.

Komentarze